Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Poloprázdný ekonomický kalendář věstí klidné obchodování

Kalendář ekonomických událostí ze světa je poloprázdný. Dnes nás nečekají žádná důležitá data. Pokud tedy nepřijde novinky ze světa globální politiky, devizové trhy by mohly zůstat v prázdninovém módu. V regionu vody rozčeří zasedání maďarské centrální banky. K změně v nastavení měnové politiky nedojde a výstup ze zasedání bude spíše holubičího charakteru. 

Americký nemovitostní trh stagnuje

Prodeje stávajících nemovitostí by měly ukázat na mírně slábnoucí poptávku na nemovitostním trhu. Její propad ale v budoucnu budou krotit nižší hypotéční sazby. Nálada spotřebitelů v eurozóně by měla zůstat podle tržního odhadu stabilní. Pravděpodobně nás tak na devizových trzích čeká další velmi klidný den.

Euro se připravuje na zasedání ECB

Obchodování eura s dolarem včera bylo nebývale klidné. Jeho kurz se držel velmi blízko úrovně 1,122 USD/EUR. Vývoj tak plně odpovídal absenci kurzotvorných událostí. Jedinou zveřejněnou statistikou byl index Fedu měřící ekonomickou aktivitu v okolí Chicaga. Ten sice doznal mírného zlepšení, ale zaostal za očekáváním trhu.

V průběhu asijského obchodování euro oslabovalo. Investoři se tak pravděpodobně připravují na zasedání ECB, které proběhne ve čtvrtek a mělo by naznačit budoucí uvolňování měnové politiky.  

Maďarská centrální banka vyšle holubičí zprávu

Dnešní zasedání maďarské centrální banky (MNB) nepřinese ani změnu úrokových sazeb, ani změnu v řízení likvidity. Představitelé MNB již dříve řekli, že nastavení měnové politiky budou měnit při zveřejnění nového inflačního výhledu. To provedli v červnu, kdy upravili objem svých FX swapových operací na trhu. Vyznění dnešního zasedání by mělo být spíše holubičí, když bude akcentovat nečekaný propad inflace a zhoršování podmínek v globální ekonomice.    

Regionální měny v prázdninové pohodě

Zatímco náš trader se včera vrátil z dovolené, zdá se, že ostatní obchodníci s korunou na dovolenou zrovna odjeli. Obchodování s domácí měnou se vedlo v poklidném duchu kolem 25,53 CZK/EUR. Podobně na tom byl i maďarský forint, který den skončil v blízkosti 325,2 HUF/EUR. Mírnou ztrátu zaznamenal polský zlotý, který oslabil něco přes desetinu procenta na 4,247 PLN/EUR.

Koruna ještě nepatrně ztratila přes noc v průběhu asijského obchodování, kdy se po vzoru eura vydala ke slabším hodnotám. Dnes tak bude své domácí obchodování zahajovat poblíž 25,54 CZK/EUR.

Viktor Zeisel, Ekonomický a strategický výzkum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.