Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Politici budou muset řešit evropský tlak na odstavení Dukovan (+komentář analytika)

20.02.2018 | 11:15 0 Komentářů

Čeští politici budou muset v příštím desetiletí řešit evropský tlak na dřívější odstavení bloků Jaderné elektrárny Dukovany, uvedla na energetickém Žofínském fóru předsedkyně státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová.

„Vzniká velký tlak na to, aby byla provozní životnost elektráren na tuto dobu (40 let) omezena. Znamená to, že naší politickou reprezentaci, ať už bude jakákoliv, čeká někdy kolem roku 2023 bitva o dalších deset let v Dukovanech,“ cituje Drábovou agentura Reuters.

Jaderné bloky Dukovany by tak byly odstaveny o deset let dříve, než je plánováno.

„Zkrácení doby životnosti Dukovan o deset let a tedy ukončení výroby kolem roku 2025 by nebylo příznivou zprávou pro ČEZ. Výroba elektřiny z jaderných elektráren je totiž velmi rentabilní záležitostí, konkrétně Dukovany při aktuálních realizačních cenách elektřiny poblíž 31 EUR/MWh podle našich odhadů mohou přispívat do EBITDA kolem 8 mld. Kč ročně (cca 15 % očekávané EBITDA za rok 2017), v příštích 2 – 3 letech se příspěvek, v důsledku loňského zotavování tržních cen elektřiny, může přibližovat i k 10 mld. Kč.

ČEZ v minulých letech do svých jaderných elektráren investoval, postupně je modernizoval a o něco navyšoval jejich instalovaný výkon. Dukovany jsou tak podle našeho názoru (i přes problémy s kontrolami svarů v posledních třech letech) v dobré kondici a měly by být připraveny fungovat i za horizont roku 2025, tedy do období 2035 – 2037. S fungováním Dukovan do tohoto období počítá jak ČEZ, tak v podstatě i stát v rámci své energetické politiky. Tlaky na dřívější odstavení Dukovan se ze strany EU mohou objevovat, když např. Německo se již dříve rozhodlo postupně opustit jadernou energetiku, na druhou stranu jsou zde státy (jako např. Francie), které na jádro budou stále spoléhat. Zatím se nedomníváme, že případné budoucí tlaky na dřívější uzavření Dukovan budou mít skutečně reálný dopad do fungování této elektrárny,“ říká analytik Fio banky Jan Raška.

Akcie ČEZ (BAACEZ) aktuálně mírně posilují o 0,2 % na 507 Kč.

Zdroj: ČTK

Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Jan Tománek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.