Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Pokles maloobchodních tržeb tlumil vliv Velikonoc; rekordní propad výrobních cen

15.06.2009 | 12:14 0 Komentářů

Maloobchodní tržby – duben

Maloobchodní tržby v dubnu meziročně poklesly o 2,0%, což bylo méně než očekával trh (-3,0%) a více než naše projekce (-1,0%). Výrazně vzrostly tržby za potraviny (4,6%) jako důsledek vlivu Velikonoc v meziroční srovnání, protože vloni velikonoční svátky připadly na březen. Ostatní položky vykázaly pokles – tržby za nepotravinářské zboží (-2,3%). I přes určité zmírnění pokračoval pokles tržeb za prodeje aut (-5,3%). Po sezónním očištění maloobchodní tržby meziměsíčně vzrostly o 1,4% a meziročně poklesly o 3,0%.
Výsledky ukázaly, že negativní vlivy z ekonomiky (vyšší nezaměstnanost, nižší růst mezd, přísnější úvěrování) ovlivňují spotřebitelskou poptávku domácností. Na druhou stranu je patrný "stabilizační efekt", kdy došlo ke zmírnění propadu vůči začátku roku – prodeje aut (-5,3% v dubnu vs. -12,1% v únoru); maloobchod bez motosegmentu (+0,5% v dubnu vs. –5,1% v únoru). K zmírňování propadu přispívá i pokles inflace, protože v nominálním vyjádření maloobchodní tržby klesají výrazně rychleji (-6,8%) než v reálném vyjádření (-2,0%). Zmírňování propadu podporuje naše očekávání, že k hlavnímu propadu ekonomiky došlo na přelomu roku a ve zbytku letošního roku by mělo dojít k stabilizaci.

 
PPI – květen

Průmyslová inflace (PPI) v květnu prohloubila svůj pokles na –3,8% r/r z –2,5% v dubnu. Květnový pokles je nejvyšší v historii od roku 1991. Propad byl vyšší než očekávání (AFT: -2,8%; trh: -3,5%). Meziměsíční index PPI klesl o 0,4%. Výrazně klesly ceny kovů a kovodělných výrobků (-3,5% m/m) pravděpodobně jako odraz hlubokého propadu domácí výroby, který vyrovnává i nárůst cen kovů, ke kterému došlo v posledních 2-měsících. Naopak zvýšily se ceny rafinérské produkce (+3,6% m/m) v důsledku vyšších cen ropy na světových trzích.
Ceny zemědělských výrobců pokračují v silném poklesu, když meziměsíčně se snížily o 2,6% a meziroční pokles dosáhl 31,4% (-29,2% v dubnu). Meziroční pokles je způsoben vysokou srovnávací základnou loňského roku a také loňskou dobrou sklizní.
Výsledky ukazuji, že dochází k nárůstu deflačních tlaků v důsledku vyšší srovnávací základy cen komodit. Meziroční propad cen ropy a kovů přispívá k celkovému poklesu –4,1 p.b. Tyto vlivy pouze částečně tlumí slabší koruna.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.