Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Pokles eura v Asii konsolidoval, je to ale skutečně všechno?

19.04.2011 | 14:01 0 Komentářů

Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital Markets

Euro se včera během asijského obchodování ocitlo pod tlakem, když byly zveřejněny výsledky voleb ve Finsku; zprávy o tom, že se agentura S&P chystá snížit rating amerických dluhopisů potom poskytla momentum k prolomení hlavních podpůrných úrovní. S&P uvedla, že pokud se američtí politici nedohodnou na plánu, jak do roku 2013 snížit rozpočtový schodek a výši státního dluhu, potom bude americký fiskální profil ve srovnání s dalšími zeměmi s ratingem AAA příliš slabý na to, aby si USA uvedený rating dokázaly udržet. Mezitím se v reakcích na článek otištěný v řeckých novinách, podle něhož Řecko požádalo EU/MMF o restrukturalizaci svého dluhu a o prodloužení splatnosti úvěrů do roku 2012, ukázalo, jaká nervozita ovládá eurobýky. Zpráva byla následně dementována, ale i tak stačila dostat pod tlak spread na španělských a německých dluhopisech, takže umazala veškeré zisky dosažené od 17. ledna. Když to tedy vše shrneme, zdá se, že bylo zaděláno na dokonalou bouři a situace si vynutila uzavírání již tak chabých dlouhých pozic v EUR, neboť EUR se propadlo na dvoutýdenní minimum.

Po zprávě S&P začal USD index výrazně posilovat (po krátkém propadu) a získal zpět půdu, kterou ztrácel pod nohama od minulého týdne. Wall Street ovšem na tento vývoj zareagovala negativně a index S&P se propadl o 1,1 % a index Nasdaq o 1,06 %. Nebyla zveřejněna žádná významná data s výjimkou indexu trhu rezidenčních nemovitostí NAHB v USA, který se udržuje na úrovni 16 oproti předchozím 17.

Zápis z jednání RBA publikovaný během asijské seance byl více méně v souladu s prohlášením zveřejněným bezprostředně po zasedání

Zdroj: Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.