Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Pojišťovna Allianz ve 2Q pokořila očekávání trhu a zpřesnila výhled, potýká se však i s problémy

06.08.2021 | 12:30 0 Komentářů

Mnichovská finanční společnost Allianz dnes ráno zveřejnila hospodářské výsledky za druhý kvartál. Především na úrovni provozního zisku si společnost vedla výrazně lépe, než očekávali analytici. Došlo i ke zpřesnění celoročního výhledu, v němž společnost očekává provozní zisk u horní hranice vytyčeného rozmezí. Kromě nákladů zapříčiněných povodněmi se společnost musí vypořádat i s problémem vyšetřování fondů americkým ministerstvem spravedlnosti.

Výsledky společnosti Allianz (ALV) za 2Q 2021
  2Q 2021 Konsensus 2Q 2021 2Q 2020
Výnosy (mld. EUR) 34,3 31,6 30,9
Čistý zisk (mil. EUR) 2,23 2,06 1,53
Očištěný zisk na akcii (EPS, EUR/akcie) 5,22 4,19 3,68

 

Silný meziroční růst zisku ve 2Q

Výnosy doznaly meziročního nárůstu o celkem 10,9 % na 34,3 mld. EUR. Zatímco výnosy divize pojištění majetku a škod rostly meziročně pouze o 3 % na 13,9 mld. EUR, o hodně lépe si vedla divize životního a zdravotního pojištění, jež uvedla 17% skok na 18,5 mld. EUR. Výnosy divize správy aktiv povyrostly o 16 % na 2 mld. EUR.

Výrazně nad očekávání společnost vykázala provozní zisk, kde reportuje 3,32 mld. EUR oproti nejvyššímu analytickému odhadu 3,28 mld. EUR. Tři klíčové segmenty přispěly do provozního zisku dvouciferným růstem.

Divize pojištění majetku a škod dosáhla silného meziročního růstu provozního zisku o 19 % na 1,36 mld. EUR, čímž analytiky v průměru odhadující 1,42 mld. EUR zklamala. Negativně se do hospodaření divize promítly především nastalé přírodní katastrofy.

Naproti tomu výrazně nad analytické odhady ve výši 1,10 mld. EUR si vedla divize životního a zdravotního pojištění, která zaznamenala o 29 % lepší výsledek než ve stejném čtvrtletí loňského roku na 1,28 mld. EUR. Těžila především ze silné poptávky po produktech životního pojištění, která se promítla do výnosů.

Třetí klíčová divize správa aktiv dosáhla provozního zisku 825 mil. EUR, čímž dosáhl shodného růstu 29 %. Průměrná očekávání analytiků se dostala k úrovni 749,5 mil. EUR. Hlavním motorem této divize byl neutuchající zájem o investování, který vyústil v historický rekord aktiv pod správou.

Dosaženým čistým ziskem 2,23 mld. EUR společnost taktéž pokořila analytické odhady v průměrné výši 2,06 mld. EUR. Zaznamenala tak v porovnání s minulým rokem 46% vzestup. Pozitivní vliv měla kromě vyššího provozní a neprovozního zisku i nižší efektivní daňová sazba.

Očekávání dosažení provozního zisku blízko horní hranice

Převážně pojišťovací společnost Allianz již dříve uvedla výhled, v němž očekávala dosažení celoročního provozního zisku v intervalu 11 až 13 mld. EUR. Nyní výhled upřesnila s tím, že provozní zisk za rok 2021 očekává poblíž horní hranice tohoto rozmezí.

Zpětný odkup akcií

Allianz kromě výsledků oznámila plán na zpětný odkup akcií v celkové sumě až 750 mil. EUR. Program započne ještě v srpnu a skončí na závěrem letošního roku. Všechny odkoupené akcie budou zrušeny.

Vyšetřování fondů americkým ministerstvem spravedlnosti

Kromě rozsáhlých škod způsobených povodněmi v Německu se společnost potýká s dalším výrazným problémem. Americké ministerstvo spravedlnosti aktuálně vyšetřuje strukturované fondy Alpha, které pod Allianz spadají. Tyto fondy utrpěly s loňským nástupem koronaviru a následným kolapsem na amerických burzách obrovské ztráty. Dva z nich již byly zrušeny, likvidace ostatních je v procesu. Tato skutečnost si nicméně vyžádá další náklady, čímž může dopadnout na budoucí zisky a zhatit tak plány generálního ředitele Olivera Baetea po prvním poklesu provozního zisku za devět let opětovně nastartovat růst.

Vývoj ceny akcie Allianz

Vývoj ceny akcie Allianz

Allianz SE (ALV) +3,2 % na 199,08 EUR
Ukazatel   Ukazatel  
Kapitalizace (mld. EUR) 82,1 P/E 9,5
Vývoj za letošní rok (%) -0,8 Očekávané P/E 9,8
52týdenní minimum (EUR) 148,6 Prům. cílová cena (EUR) 233,4
52týdenní maximum (EUR) 223,5 Dividendový výnos (%) 4,8

 

Zdroj: Allianz, Bloomberg

Michal Fric, Fio banka, a.s.

Michal Fric, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.