Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Pohyb zásob diktuje vývoj ceny ropy

01.01.1970 | 01:00 0 Komentářů

Na hodnotě sedmitýdenního minima uzavřel v rámci včerejší obchodní seance nejaktivnější březnový futures kontrakt na americkou lehkou ropu na burze New York Mercantile Exchange. Příčinami jsou skeptická nálada ohledně účinnosti navrhovaného více jak osmisetmiliardového záchranného balíčku pro americkou ekonomiku, růst komerčních zásob černého zlata v U.S. a množící se odhady letošního globálního poklesu poptávky a spotřeby ropy. Objem komerčních zásob ropy v U.S. vzrostl podle posledních výsledků pravidelné statistiky amerického ministerstva energetiky k 6. únoru o více jak 4,7 miliónů barelů. Zásoby ropy v americkém Cushingu, kde je skladována ropa obchodovaná na burze Nymex, vzrostly ke stejnému datu o 1,7 % na 34,9 mil., nejvyšší objem přinejmenším od roku 2004. Dále se odhaduje, že celosvětová spotřeba ropy klesne v letošním roce o 1,7 % na 84,3 miliónů barelů denně.

Podle posledních zpráv sníží OPEC, kvůli zvýšení účinku veškerých svých dosavadních snížení limitů těžby na podporu růstu ceny ropy, v měsíci únoru dodávky černého zlata o 3,5 %. Bude se jednat o největší měsíční pokles celkových dodávek ropy od Opecu za posledních pět let. Podle nezávislých analytiků je jen otázkou času, kdy se zmíněná omezení promítnou do vývoje komerčních zásob ropy ve světě a odstartují růst ceny ropy. Zůstává jen odpovědět na to, KDY ?

Futures na ropu s březnovým termínem dodání oslabil v rámci včerejší obchodní seance na burze Nymex o 1,96 dolarů (5,5 %) na uzavírací cenu 33,98 dolarů za barel. Jednalo se o nejnižší uzavírací cenu nejaktivnějšího futures kontraktu od 19. prosince loňského roku. Od 1.1.09 klesla cena černého zlata na burze Nymex o 24 % a v porovnání se stejným obdobím roku předešlého je dokonce nižší o 63 %.

Zdroj: Colosseum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.