Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Podrobnější pohled na výsledky Stock Spirits: Silnější růst v Polsku, slabší v ČR, zotavení v Itálii

04.12.2019 | 16:23 0 Komentářů

Likérka Stock Spirits Group dnes ráno představila za fiskální rok 2019. Investory potěšila především silným růstem v ČR a Polsku. V druhé polovině roku se společnosti podařilo navýšit tempo růstu v Polsku, dosáhnout zotavení v Itálii, ovšem v ČR růst zpomalil.

Stock Spirits Group

Ranní zprávu včetně porovnání s analytickým odhadem a návrhem dividendy naleznete zde. Akcie na výsledky zareagovaly růstem – v Londýně zatím o 5 % na 197,8 pencí, v Praze o 3,4 % na 61 Kč.

Za druhou polovinu fiskálního roku, tedy 2H FY 2019, tržby vzrostly o 13,2 % na 155,5 mil. EUR a očištěný hrubý provozní zisk EBITDA o 9,2 % na 29,7 mil. EUR. U jednotlivých trhů čísla samostatně za 2H 2019 nereportovala. Pro detailnější pohled je proto potřeba od celoročních odečíst pololetní.

Silná tvorba volné hotovosti a akviziční apetit

Společnost za celý fiskální rok 2019 dosáhla o 5,9 % vyšších volných hotovostních toků ve výši 57,5 mil. EUR. Zadlužení (podíl čistého dluhu vůči EBITDA) sice meziročně vzrostlo z 0,53 na 0,67, zahrnuje však také akvizici italské společnosti Distillerie Franciaporta a české společnosti Bartida. K ziskovosti by Franciaporta měla přispět ve FY 2021 a Bartida již ve FY 2020.

Vývoj čistého dluhu společnosti

Vývoj čistého dluhu společnosti

„Začlenění obou společností běží podle plánu a nyní se zaměřujeme na další smysluplné akviziční příležitosti, abychom akcionářům přinesli další hodnotu,“ řekl výkonný ředitel Mirek Stachowicz.

Společnost také zopakovala, že je rada ředitelů připravena zvážit další distribuci kapitálu akcionářům, pokud by společnost měla neefektivní kapitálovou strukturu. Zároveň však management ukazuje svůj akviziční apetit, když do prezentace opětovně zařadil snímek s mapkou zemí, ve kterých vidí potenciál něco koupit.

Zvažované země pro akvizice

Zvažované země pro akvizice

Obrat hospodaření v Polsku dokončen, hlásí management

Hlavním tahounem výsledků byl klíčový polský trh, jehož podíl na celkových tržbách skupiny ve fiskálním roce 2019 činil 55 %. Trh s alkoholem rostl napříč kategoriemi a dobré ekonomické podmínky přispívaly k premiumizaci. Meziroční růst tržeb Stocku ve 2H zrychlil, když tržby vzrostly o 16 % na 87,9 mil. EUR.

Management je na své úspěchy v Polsku pyšný, když jeden z podtitulů celého reportu pojmenoval „Obrat polského hospodaření dokončen“. Společnost se může pochlubit 29 měsíci růstu tržního podílu z hlediska objemu v řadě a 25 měsíci z hlediska hodnoty.

Ukrajuje si z tržního podílu ruského lídra trhu Roust i trápící se francouzské trojky trhu Marie Brizard, která podle prohlášení Stachowicze na konferenčním hovoru zvažuje dokonce stažení z trhu.

Vývoj tržního podílu Stocku a konkurentů

Vývoj tržního podílu Stocku a konkurentů

Polský parlament v listopadu navrhnul zvýšení spotřební daně z alkoholu o 10 % od ledna 2020. „Činíme potřebné kroky, abychom se vyrovnali se změnou a jejími dopady. Máme důvěru v naše kroky zmírnit jejich jakýkoliv dopad,“ uvedla společnost v prohlášení.

Růst v České republice zpomalil

Zatímco v Polsku růst tržeb v druhé polovině roku zrychlil, v ČR to bylo naopak. Tržby ve 2H vzrostly o 8 % a EBITDA zaznamenala 5% pokles.

Obecně se dařilo kategorii rumů a whisky, naopak vodka stagnovala a ovocné destiláty, likéry a bylinné likéry ztrácely. Tržní podíl Stocku na celém českém trhu s alkoholem meziročně vzrostl o 1,4 p. b. na 34,3 %. Již více než 20 let je tak lídrem trhu.

V kategorii rumů Stock meziročně posílil o 4,0 p. b. na 65,8 % díky velmi úspěšnému uvedení rumu Božkov Republica a také částečně díky akvizici Bartidy.

V kategorii bylinných likérů meziročně oslabil o č,4 p. b. na 31,8 %, během léta však na trh uvedl Fernet v nové lahvi, podpořil kampaní, a dosahuje tak v průměru o 22 % vyšší ceny. Zároveň zaznamenal velmi pozitivní reakci od odběratelů i spotřebitelů.

Pozitivní zprávu Stock přináší z českého trhu vodky – roste na hodnotě i prodejním objemu, zatímco trh stagnuje a růst privátních značek maloobchodních řetězců výrazně zpomalil. Silný růst tržního podílu Stock zaznamenal na trhu s whisky.

Finální schválení 13% zvýšení spotřební daně od ledna 2020 společnost očekává brzy a stejně jako v Polsku činí kroky, aby se vyrovnala se změnou.

První známky stabilizace na italském trhu, návrat k růstu na dalších trzích

Zatímco v první polovině tržby z italského trhu klesaly, ve 2H vzrostly o 12 % na 14,7 mil. EUR. Po letech osekávání nákladů společnost přistoupila k investicím.

Společnost společně s předběžnými výsledky oznámila jmenování nového ředitele, kterým se stal Marco Alberizzi. Dříve působil dva roky jako ředitel Bacardi Italy a 15 let také ve skupině Heineken.

Tržby na ostatních (Slovensko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, baltská distilerie) a exportních trzích ve 2H vzrostly o 9 % na 16,4 mil. EUR.

Další výsledky

Společnost 6. února čeká valná hromada, kdy by mohla zveřejnit náhled hospodaření. Výsledky za první polovinu fiskálního roku 2020 představí 13. května.

Zdroj: Stock Spirits Group

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.