Pátek 25. září. Svátek má Zlata.

Podnikatelské klima Německa se v dubnu zhoršilo, IFO

24.04.2008 | 11:33 0 Komentářů

Index podnikatelského klimatu Německa podle průzkumu ekonomického institutu IFO v dubnu prudce klesá a maže naděje na zlepšení v prvním čtvrtletí. Sektor výroby a obchodu se prudce zhoršuje zatímco stavebnictví se zotavuje. Firmy hodnotily současnou situaci i budoucí výhled nepříznivě. Výsledek naznačuje že podnikatelská aktivita největší evropské ekonomiky zpomaluje. Začíná se projevovat zpomalení zaznamenané v pololetí 2007. Silné euro stále prý není překážkou pro exportéry a zvyšování zaměstnanosti je pro podniky prioritou číslo jedna.

Index podnikatelského klimatu klesl z březnové hodnoty 104,8 na 102,4bodů. Před rokem dosahoval 108,6 bodů. Průměrné odhady ekonomů očekávaly jen mírný pokles o 0,5 bodu na 104,3 bodů. Index současné situace se zhoršil o 3,1 na 108,4 bodů. Před rokem dosahoval 113,2. Index očekávání klesl o 1,6 na 96,8bodů, před rokem se pohyboval na 104,3.

Hodnocení podnikatelského klimatu obchodu a průmyslu Německa se zhoršilo o 4,7 bodu na pouhé 4,0 body a je hluboko pod loňskými 16,4 body.

Ve výrobním sektoru index klesl o 4,5bodu na 13,4bodů když před rokem dosahoval 27,2bodů. Subindex současné i budooucí situace se zhoršil. Současnost vysoce převyšuje sestupný trend ukazatele šestiměsíčního výhledu který v záporných hodnotách a pod hranici dlouhodobého průměru.

Ve stavebnim sektoru je stále trend podnikatelského klimatu v záporných hodnotách. V dubnu se ale situace opět mírně zlepšuje. Index roste o 1,8 na -20,0bodů porovnáním s -14body před rokem. Subindex očekávání i současné situace opět mírně roste. Očekávání vysoce převyšuje současnou situaci..

Podnikatelské klima sektoru velkoobchodu zaznamenalo zaznamenalo významné zhoršení. Index propadl o 6,1bodu na 1,6 bodů. Před rokem ale dosahoval 17,2 bodů. Subindex současné situace klesá a je v kladných hodnotách, subnindex očekávání sklouzl do záporných hodnot.

Maloobchodníci hodnotí současnou situaci velmi nepříznivě ale klima je horší než ve stejném období před rokem.. Index maloobchodu se v dubnu opět nečekaně prudce zhoršil o 10,0bodů na -10,9bodů V dubnu 2007 dosahoval -0,3 bodů. Subindex očekávání mírně zpomalil do záporných hodnot a převyšuje současnou situaci která zaznamenává významný propad.

Insitut IFO provádí každý měsíc průzkum asi 7000 firem. Index naznačuje trend budoucího vývoje ekonomiky Německa a zemí eurozóny.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.