Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Podnikatelské klima Německa se v březnu opět zlepšuje, IFO

26.03.2008 | 12:01 0 Komentářů

Index podnikatelského klimatu Německa podle průzkumu ekonomického institutu IFO roste v březnu třetí měsíc v řadě zásluhou zlepšené současné situace většiny sektorů. Firmy hodnotily současnou situaci a částečně i výhled pozitivněji než před měsícem. Výsledek naznačuje že.největší evropská ekonomika v prvním čtvrtletí roku zesiluje růst. Silné euro již není v současnosti ani výhledu takovou překážkou pro exportéry jako v předchozím období, plán zvyšování zaměstnanosti je pro podniky prioritou číslo jedna.

Index podnikatelského klimatu se opět zlepšil z únorové hodnoty 104,1 na nejvyšší hladinu od loňského srpna 104,8bodů. Před rokem dosahoval 107,7 bodů. Odhady ekonomů dotázaných Reuters očekávaly pokles o 0,7 bodu na 103,4 bodů. Index současné situace znovu vyskočil o 1,2 na 111,5 bodů. Před rokem dosahoval 112,3. Index očekávání rostl jen o 0,2 na 98,4bodů, před rokem se pohyboval na 103,2.

Hodnocení podnikatelského klimatu obchodu a průmyslu Německa se zlepšilo o 1,4 bodu na 8,7bodů je však hluboko pod loňskými 14,5 body.

Ve výrobním sektoru index stoupl o 1,6 na 17,9bodů když před rokem dosahoval 23,1bodů. Subindex současné situace se opět mírně zlepšuje a vysoce převyšuje zhoršující se ukazatel šestiměsíčního výhledu který je na hranici dlouhodobého průměru.

Ve stavebnim sektoru je stále trend podnikatelského klimatu v záporných hodnotách. V březnu ale dochází k oživení. Index se zlepšil o 3,1 na -21,8bodů porovnáním s -13,3body před rokem. Subindex očekávání i současné situace mírně roste. Očekávání vysoce převyšuje současnou situaci..

Podnikatelské klima sektoru velkoobchodu zaznamenalo znovu zlepšení. Index vzrostl o 2body na 7,8 bodů. Před rokem ale dosahoval 14,4 bodů. Subindex současné situace roste a je v kladných hodnotách, očekávání je na nule a pod hranicí dlouhodobého průměru.

Maloobchodníci hodnotí současnou situaci jako nepříznivou ale klima je zde lepší než ve stejném období před rokem.. Index maloobchodu se v březnu nečekaně zhoršil o 2,2 na -0,9bodů V březnu 2007 dosahoval -5,9 bodů. Subindex očekávání je v kladných hodnotách ale jen mírně převyšuje současnou situaci.

Insitut IFO provádí každý měsíc průzkum asi 7000 firem. Index naznačuje trend budoucího vývoje ekonomiky Německa a zemí eurozóny.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.