Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Podle V. Bendy z bankovní rady ČNB žádné další měnově-politické kroky zatím nejsou zapotřebí

15.06.2020 | 14:34 0 Komentářů

Člen bankovní rady ČNB V. Benda nevnímá v nejbližších měsících potřebu pro další uvolnění měnových podmínek, řekl v dnešním rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

Centrální banka odvedla svoji část práce

Člen bankovní rady České národní banky dnes v rozhovoru pro agenturu Bloomberg hovořil o měnové politice ČNB v pandemické době. Podle centrálního bankéře banka udělala svoji část práce ve snaze o snížení negativních efektů pandemie a v tuto chvíli by neměla dělat více.

Adekvátní reakce

Podle Bendy je prozatímní sníže krátkodobocýh nominálních úrokových sazeb o 2 procentní body (kumulativně od března) adekvátní. Benda upozornil, že se jedná o nejprudší snížení v celé Evropské unii. „Nevidím žádný důvod pro změnu měnové politiky v příštích několika měsících“, řekl Benda a dodal, že i v této době zůstávají inflační očekávání pevně ukotvena kolem úrovně inflačního cíle. „To je velmi důležité, jelikož to znamená, že naše měnová politika nepotřebuje být tak agresivní,“ říká centrální bankéř.

Další kroky podmíněné potenciálními deflačními tlaky

Benda dále řekl, že další dodatečné měnově-politické kroky by podle něho měly přijít pouze za situace, že by setrvalejší výrazné zhoršení globálního ekonomického růstu začalo vytvářet v české ekonomice deflační rizika. Nic takového se však v současné situaci neděje. „Realita je zatím možná mírně lepší, než jsme očekávali,“ uzavřel člen bankovní rady.

Zdroj: Bloomberg; ČNB

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.