Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Podle guvernéra ČNB J. Rusnoka je nejpravděpodobnější dlouhodobější stabilita sazeb

01.08.2019 | 16:55 0 Komentářů

Podle guvernéra ČNB J. Rusnoka je pravděpodobná dlouhodobější stabilita sazeb. Příští pohyb sazeb může podle něho nadále být oběma směry se stejnou pravděpodobností.

—————————————————————————————————

Zdroj: ČNB

—————————————————————————————————

Sazby beze změny; nejpravděpodobnější budoucí scénář stabilita sazeb

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, a to jednohlasně. Rada již měla k dispozici projekci také od nového modelu g3+, přičemž prognóza doporučovala bankovní radě zvýšení úrokových sazeb. V příštím roce však projektovala pokles úrokových sazeb. Bankovní rada se tak podle slov Jiřího Rusnoka rozhodla raději úroveň úrokových sazeb vyhladit. Na tiskové konferenci guvernér také řekl, že jako nejpravděpodobnější scénář se v současné chvíli jeví stabilita sazeb.

Změny výhledu

Nová prognóza ČNB mírně upravuje výhled tempa růstu české ekonomiky směrem vzhůru, a to i pro tento, i pro příští rok (tento rok z 2,5 % na 2,6 %, příští rok ze 2,8 % na 2,9 %). Změny výhledu se dočkala také průměrná míra inflace, která by v tomto roce měla činit 2,7 %, v roce 2020 pak 2,1 % (v příštím roce vede k růstu výhledu zejména zvýšení nepřímých daní).

Revize se v nové prognóze dočkal i kurz koruny, který je v posledním kvartále tohoto roku projektován na 25,16 EUR/CZK. Minulá prognóza pracovala ve čtvrtém kvartále s kurzem 24,75 EUR/CZK.

Rizika prognózy mírně protiinflační

Rizika prognózy byla ze strany bankovní rady vyhodnocena jako mírně protiinflační, a to zejména z titulu zahraničního zpomalení agregátní poptávky.

—————————————————————————————————

Nová prognóza EUR/CZK; Zdroj: ČNB

 —————————————————————————————————

 

Zdroj: ČNB

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.