Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Podíl likérky Stock Spirits Group v Polsku se ve 3Q stabilizoval, naznačují data konkurence

25.11.2016 | 11:06 0 Komentářů

Podíl likérky Stock Spirits Group na polském trhu s vodkou se ve 3Q stabilizoval, naznačují data konkurenční společnosti Roust, která tento týden představila výsledky za 3Q.

Likérka Stock Spirits Group se rozhodla nezveřejnit výsledky za 3Q. Pokud se tedy chceme podívat na její výkon na klíčovém polském trhu, kvůli kterému v minulých letech několikrát vydala profit warning, musíme čerpat z výkazů konkurenčních společností. Podrobné informace zveřejňuje např. ruská společnost Roust, která svou agresivní strategií v posledních letech připravila Stock Spirits o dominantní pozici na polském trhu.

Polský trh s vodkou jako celek zaznamenal ve 3Q meziroční růst objemů o 2 %, stejný jako ve 2Q. Ještě v 1Q trh klesl o 3 %. Od začátku roku tak trh vzrostl o 2 %, což je pozitivní zpráva po posledních třech letech, kdy trh ztrácel.

Data agentury Nielsen zveřejněná společností Roust ukazují pokračující dominantní pozici společnosti Roust na polském trhu s vodkou. Nejvýraznější náskok vůči konkurenci má Roust na trhu diskontních řetězců, na který se Stock příliš nezaměřuje. Výrazný náskok si však Roust drží i v tradičním segmentu, jehož pokrytí nyní navyšuje.

Graf s vývojem tržního podílu společností Roust (červená), Stock Spirits Group (modrá) a Marie Brizard (šedá) na různých segmentech polského trhu s vodkou.

Graf s vývojem tržního podílu společností Roust (červená), Stock Spirits Group (modrá) a Marie Brizard (šedá) na různých segmentech polského trhu s vodkou.

Management společnosti Roust v reportu uvádí, že je optimistický ohledně polského trhu a vidí příležitosti ke zlepšení v malých baleních, ochucené vodce, tradičním segmentu a importu. Vidí také prostor pro další zvýšení cen a zlepšení produktového mixu. Analytik Chris Wickham ze společnosti Whitman Howard uvádí, že Roust očekává, že Stock Spirits bude muset v první polovině příštího roku přistoupit ke zvýšení cen.

Společnost Roust v listopadu prošla restrukturalizací dluhu a zvažuje uvedení svých akcií na burzu. Podle Chrise Wickhama existuje názor, že by případné IPO mohlo mít výrazný vliv na cenovou dynamiku polského trhu s vodkou.

Likérka Stock Spirits Group by měla další výsledky představit 11. ledna 2017.

Stock Spirits Group (BAASTOCK) +0,9 % na 53,6 CZK
Ukazatel   Ukazatel  
Kapitalizace (mld. CZK) 10,7 P/E
Vývoj za letošní rok (%) +12,0 Očekávané P/E 16,1
52týdenní minimum (CZK) 36,5 Prům. cílová cena (CZK) 56,0
52týdenní maximum (CZK) 63,6 Dividendový výnos (%) 9,5

Zdroj: Roust, Whitman Howard

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.