Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Podíl likérky Stock Spirits Group na polském trhu s vodkou během 4Q klesl, zveřejnil akcionář

01.02.2017 | 13:06 0 Komentářů

Údaje zveřejněné největším akcionářem likérky Stock Spirits Group, společností Western Gate, naznačují pokles tržního podílu v Polsku v závěru roku 2016.

Tržní podíl v závěru roku klesl

Zatímco během 3Q, října a listopadu tržní podíl Stocku na polském trhu s vodkou stagnoval, v prosinci mírně klesl na 24,5 %. Za celý rok tak maloobchodní prodeje vodky společnosti Stock na základě dat Nielsenu klesly o 8,4 %, zatímco celý trh zaznamenal 3,5% růst. Hlavní konkurent Roust zaznamenal 16,6% růst, Marie Brizard 6,1% růst.

Graf s podíly hlavních hráčů na polském trhu s vodkou (dle objemu)

Graf s podíly hlavních hráčů na polském trhu s vodkou (dle objemu)

 

V Itálii likérka ve 4Q zaznamenala růst prodejů po čtyřech kvartálech poklesů

Analytici J. P. Morgan také nedávno zveřejnili informace o vývoji západoevropských trhů s alkoholem, podle kterých prodeje vodky likérky Stock Spirits Group v Itálii ve 4Q vzrostly o 20 %. Jedná se o první růst o čtyřech kvartálech meziročních poklesů, ještě ve 3Q byly prodeje o 4,3 % nižší. Itálie však patří mezi méně významné trhy likérky a její podíl na tržbách v roce 2015 byl 12%, zatímco Polsko mělo poloviční podíl a ČR čtvrtinový.

Spor s největším akcionářem pokračuje

Luis Amaral, který skrze Western Gate Private Investments v likérce drží 9,67% podíl a který je s jejím managementem v dlouhodobém sporu, likérku opět zkritizoval po oznámení, že v druhé polovině roku hospodařila v souladu s očekáváním. Místo toho, aby zveřejnila celoroční výsledky, své hospodaření za sedm měsíců shrnula pouze čtyřmi větami bez jakýchkoliv informací o tržbách, uvedl v prohlášení. Western Gate proto v posledních měsících zveřejňuje alespoň informace agentury Nielsen o tržním podílu likérky.

Stock Spirits Group (BAASTOCK) +2,2 % na 58,85 CZK
Ukazatel   Ukazatel  
Kapitalizace (mld. CZK) 11,8 P/E 15,4
Vývoj za letošní rok (%) +4,3 Očekávané P/E 17,2
52týdenní minimum (CZK) 40,6 Prům. cílová cena (CZK) 57,9
52týdenní maximum (CZK) 59,0 Dividendový výnos (%) 8,6

Zdroj: Western Gate Investments, Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.