Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Podaří se Microsoftu uspět na poli Androidu?

13.09.2012 | 12:40 0 Komentářů

Softwarový gigant Microsoft (MSFT) se po desetiletích strávených na vrcholu PC trhu snaží přeorientovat svůj byznys k novým mobilním zařízením, která rychle narušují dominantní roli tradičních osobních počítačů.

Jeho pozice na trhu smartphones je však diametrálně odlišná od toho, na co byla Gatesova společnost dosud zvyklá. Trhu vládnou operační systémy Android od Googlu (podíl 52 %) a iOS od Applu (podíl 32 %). Windows Phone se krčí na třetím místě s pouhými 4 %.

Gargantuovský úkol narušit dominanci dvou hlavních hráčů chce Microsoft splnit změnou svého dosavadního postupu, při kterém se zaměřoval pouze na software, zatímco hardware ke své škodě často nechával plně v zodpovědnosti příslušných výrobců. U smartphones zvolil podobný postup jako Apple. Začal úzce spolupracovat s technologickými producenty a zajistil, aby jeho systém dostal odpovídající hardwarový nosič.

Hlavním partnerem je v tomto případě finská Nokia (NOK; NOA3; BAANOKIA), která produkuje zhruba 60 % veškerých nosičů nového systému Windows Phone. Kombinace finského modelu Lumia s operačním systémem Windows Phone 8 má dle odborné veřejnosti velký potenciál. Lumia je oceňována pro svůj design a pokročilý navigační systém, zatímco u operačního systému je oceňována zejména jeho originalita a kreativní přístup vývojářů. Tato skutečnost může Lumii pomoci se vyhnout budoucím patentovým sporům, které vedou zejména Apple (AAPL) a Samsung.

Ani zřejmá kvalita však nemusí zajistit komerční úspěch. Právě originalita může být Achylovou patou celého projektu. Spotřebitelé mohou být nedůvěřiví k produktům, které neznají a na které nejsou z dosavadních produktových řad zvyklí. Minulost ukázala, že lidem trvá poměrně dlouhou dobu, než si na nový operační systém zvyknou. Dalším zásadním problémem je vysoká nasycenost trhu se smartphones. Microsoft zaspal. V USA má zhruba polovina Američanů smartphone z nichž dle průzkumů hodlá naprostá většina zůstat u své původní značky. Microsoft a jeho partneři tak každým měsícem přicházejí o tisíce potencionálních zákazníků, kteří si pořizují smartphony jiných značek. Počet těch, kteří si dosud žádný model nekoupili a kteří se dají mnohem lépe oslovit, rychle klesá společně s šancí, že Microsoft urve na trhu dostatečně velký podíl, aby mohl úspěšně konkurovat vedoucí dvojici.

Minulé zkušenosti však ukazují, že chvíle Microsoftu ještě může přijít. Xbox, který byl v době svého představení v roce 2001 považován za neperspektivní produkt, dnes dominuje trhu herních konzolí.

Akcie MSFT včera odepsaly 0,03 % na 30,78 USD.

Akcie NOK ztratily 1,43 % na 2,75 USD, v Německu NOA3 odepisují 0,55 % na 2,179 EUR, na RM-Systému BAANOKIA roste o 0,52 % na 58 Kč.

Akcie AAPL připsaly 1,39 % na 669,79 USD.

Zdroj: Bloomberg

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.