Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Počet volných míst v USA poprvé překonal počet nezaměstnaných

06.06.2018 | 09:54 0 Komentářů

Podle revidovaných čísel v březnu bylo více pozic než uchazečů o práci, poprvé od roku 2000, kdy se začalo se sběrem dat. Počet volných míst v USA v dubnu vzrostl na 6,7 mil. pozic, zatímco nezaměstnaných Američanů bylo 6,3 mil.

Podle revidovaných čísel počet volných míst přesáhnul počet lidí hledajících práci v březnu.

Jedná se o známku zlepšujícího se trhu práce, ovšem počet Američanů pracujících na částečný úvazek se zájmem o plný je stále zvýšený oproti minulosti.

Počet volných pracovních míst (modrá) a lidí hledajících práci (růžová) v USA

Počet volných pracovních míst (modrá) a lidí hledajících práci (růžová) v USA

Jak napjatý je americký trh práce?

Míra nezaměstnanosti v květnu klesla na 3,8 % na nejnižší hodnotu od přelomu tisíciletí. Růst mezd však zůstává slabší v porovnání s tempem před krizí.

Míra nezamestnanosti v USA

Míra nezamestnanosti v USA

Hodinová mzda všech pracovníků v květnu meziročně vzrostla o 2,7 %. Mzda pracovníků mimo vedoucí pozice o 2,8 % – nejvíce od poloviny roku 2009. Deník The Wall Street Journal však poznamenává, že naposledy, když byla nezaměstnanost tak nízká, rostly mzdy řadových pracovníků 3,9% tempem.

Růst mezd v USA

Růst mezd v USA

Největší počet volných míst v dubnu bylo 1,3 mil. míst v širokém sektoru služeb, který zahrnuje např. softwarové vývojáře, účetní, ale i dočasnou výpomoc. Řada volných míst bylo také v sektorech s nízkými mzdami – např. 844 tis. v pohostinství a 735 tis. míst v maloobchodě.

Řada Američanů tak stále nemusí najít práci ve svém sektoru a můžou vyčkávat na lepší mzdy. Na jisté rezervy pracovního trhu ukazuje i míra participace (podíl součtu zaměstnaných lidí a uchazečů o práci vůči práceschopné populaci v produktivním věku), která se od krize nevzpamatovala. Na tu však působí i demografické vlivy (např. odchod lidí z generace tzv. baby boom, narozených mezi roky 1946 až 1964, do důchodu).

Míra participace v USA

Míra participace v USA

Zdroj: The Wall Street Journal, Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.