Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Počet ropných vrtů se za minulý týden snížil o 84

16.02.2015 | 13:04 0 Komentářů

Podle společnosti poskytující ropné služby Baker Hughes se počet ropných vrtů v týdnu končícím 13. února snížil o 84. Což je nejnižší hodnota od srpna 2011. Klesající počet vrtů značí, že investiční rozhodování ropných firem v USA je výrazně ovlivněno nízkými cenami. Řada firem již v minulém roce oznámilo snížení plánovaných investičních nákladů. Nicméně se stále zavírají nejméně produktivní vrty. Produkce v minulém týdnu podle odhadu amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) v USA se mezitýdenně zvýšila o 49 tisíc na 9,226 mil. barelů denně. Celkové americké zásoby za týden končícím 6. února vzrostly o 4,868 mil. barelů na téměř 418 mil. barelů.

Počet vrtů se od maxima v říjnu loňského roku propadl o 34 %. Analytici odhadují, že počet vrtů bude nadále klesat v příštích měsících. Nicméně některé investiční banky argumentují, že pokles počtu vrtů stále není dostatečný na to, aby se zastavil růst produkce ropy.

V následujícím grafu vidíme rostoucí produkci ropy a fialová křivka ukazuje cenu ropy WTI za posledních 12 měsíců. Žlutá křivka značí počet horizontálních ropných vrtů a zelená křivka celkový počet ropných vrtů. Prudký pokles počtu horizontálních ropných vrtů začal klesat až začátkem ledna.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.