Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Počasí v jižní Americe může ovlivnit ceny obilí na CBOT

05.01.2009 | 18:26 0 Komentářů

Předpověď horkého a suchého počasí v jižní Americe pravděpodobně bude ovlivňovat ceny obilovin na parketu burzy Chicago Board of Trade. V Argentině a Brazílii totiž přetrvává několik týdnů sucho a zpomaluje započatý osev soji což je býčí faktor pro růst cen. Ačkoli tyto faktory nemusí ovlivňovat ceny pšenice a kukuřice v mnoha případech následují rally soji. Zatímco je poptávka největšího spotřebitele na světě Číny stále velmi silná sucho v jižní Americe může odklonit poptávku směrem do USA a vytlačit cenu výš. Sklizeň soji probíhá v Brazílii počátkem března. Týdenní prodeje z USA do 25.12. překonaly očekávání. Čína dovezla 70% celkového objemu.

V Brazílii již agronomové a analytici vyčíslují možné ztráty úrody soji a kukuřice. Jižní části země dosud nepřijaly tolik potřebné srážky a budou čelit přetrvávajícímu suchu. Ve státu Parana a Rio Grande do Sul jenž jsou druhým a třetím největším brazilským producentem napršelo podle statistiky Somar v období od 1.litopadu do 29.prosince pouze 10 mm srážek oproti 40 mm vloni. Parana sklidila 11,8 mil tun soji zatímco Rio Grande do Sul 7,7 mil tun v sezóně 2007-08 podle Conab. Brazílie vloni také sklidila 9,7 mil tun kukuřice, z toho v Rio Grande 5,3 mil tun. Sklizeň kukuřice obvykle probíhá počátkem ledna.

Leden bývá obecně velmi kritický pro cny obilovin, farmáři sledují vývoj cen ve světě a tomu přizpůsobují odhady osetých ploch druhů obilí pro nastávající sezónu. Některé vládní odhady čekají až 15% ztrátu celkové produkce obilovin kvůli hospodářským problémům a počasí. Aktivní březnový kontrakt sóji dnes odpoledne na CBOT roste o 15centů na $9,85 za bušl.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.