Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Po projevech centrálních bankéřů. Analýza ZLATA, STŘÍBRA, AUD/USD

26.02.2015 | 10:30 0 Komentářů

Z včerejšího projevu Maria Draghiho před Evropským parlamentem vyplynula jedna důležitá věc, a to že prezident ECB si v ekonomice všímá pozitivní známky důvěry jakožto výsledek monetárních stimulů. Jde o první kladná slova z úst Maria Draghiho směrem k ekonomice eurozóny po delší době, což snižuje naděje, že by banka musela navýšit objem QE, což je pro euro mírně pozitivní.

Janet Yellen včera opět nepodpořila dolar, když zopakovala to, co v úterý a nenabídla žádné konkrétnější načasování pro zvýšení úrokových sazeb. USD poslední dva dny oslaboval hlavně vůči komoditním měnám (CAD, AUD, NZD), jež podpořila lepší čínská data PMI ze sektoru výroby a oživení cen komodit.

USD dnes čekají data inflace (index CPI), objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Nejdůležitější z těchto třech indikátorů budou data inflace v 14:30. Očekává se, že cenová hladina v lednu meziměsíčně oslabila. V případě prudšího poklesu inflace lze očekávat další oslabení dolaru, protože se oddálí šance na utažení monetární politiky v USA. Naopak kdyby se ukázalo, že cenová hladina v lednu posílila, lze očekávat jenom omezenou pozitivní reakci americké měny, protože Janet Yellen jasně řekla, že kromě cenové hladiny čeká i na růst mezd, který bude zveřejněn příští pátek spolu s NFP. Nicméně vývoj dolaru z posledních dní neznamená zásadní změnu trendu, jde jenom o korekci a nabíraní sil k růstu.

Výnosy z amerických státních dluhopisů po dvou dnech proslovů šéfky Fedu klesly, což je pro dolar negativní. Slova Janet Yellen podpořila i poptávku po zlatě, což je následně pozitivní pro AUD. Růst australského dolaru byl ale v noci zastaven horšími daty podnikových investic v posledním čtvrtletí loňského roku. Nový Zéland zveřejnil výborná data obchodní bilance za leden, což posílilo NZD.

Britské libře se daří výjimečně dobře. Na denním grafu se ji včera podařilo uzavřít vůči USD nad kulatým číslem 1,5500 a 100denním průměrem.

Zlato se drží nad rostoucí trendovou linii. Dlouhé knoty předchozích dní na svíčkách naznačují možnost dalšího růstu. Prvním cílem by mohla být zóna 50 a 100denního průměru na úrovni 1 230 USD, druhým pak 200denní (černý) průměr.

Z růstu ceny zlata by pak mohl těžit i australský dolar (AUD) a vůči USD se postupně doplazit ke kulatému číslu 0,8000.

Když bude chtít stříbro následovat zlato v rostoucím pohybu, bude muset zdolat klesající trendový kanál, v němž se na 4hodinovém grafu pohybuje měsíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.