Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

PMI za srpen mírně zkorigoval propad minulých měsíců

Český index nákupních manažerů ze zpracovatelského průmyslu v srpnu mírně zkorigoval svůj propad z minulých měsíců. Oproti červenci tento index vzrostl o 1,8 bodů na 44,9 bodů, nadále se ale nachází v pásmu, které ukazuje na zhoršování podmínek v českém průmyslu. Ten už pociťuje nepřízeň zahraničního vývoje. Poslední statistika ukazuje, že průmyslová výroba v červnu klesla výrazně pod odhady kvůli slabšímu výkonu automobilového sektoru. To se podle dnešní zprávy společnosti IHS Markit jen tak nezmění. Průmysl čelí poklesu nových zakázek, kdy poptávka po českých exportech klesla nejvíce od dubna 2009.

Slabá poptávka pak negativně ovlivňuje i očekávání ohledně výroby v následujících dvanácti měsících, které jsou nejníže od konce roku 2012. Kromě poklesu objednávek zvenčí se v průmyslu projevuje i slabší tuzemská investiční aktivita. Očekáváme, že domácí průmysl letos přidá 1,3 % oproti loňským 3,1 %.

Slabší výhled se projevuje také v politice zaměstnavatelů z podnikatelského sektoru, kdy nábory zaměstnanců i samotná zaměstnanost klesají. Podle dnešního reportu výrobci váhají, zda nahrazovat odchozí zaměstnance. Nicméně vzhledem k utaženosti trhu práce očekáváme, že nárůst nezaměstnanosti bude pozvolný. Letos míra nezaměstnanosti měřená statistickým úřadem poklesne v průměru na 2 %, příští rok bude ale o tři desetiny vyšší.

Monika Junicke, ekonom Komerční banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.