Středa 28. července. Svátek má Viktor.

PMČR: V 1Q08 společnost zaznamenala nižší prodeje

23.04.2008 | 17:35 0 Komentářů

Společnost Philip Morris International (PMI), jejíž součástí je rovněž Philip Morris ČR (PMČR), dnes oznámila výsledky hospodaření za 1. čtvrtletí 2008. Zpráva obsahovala zajímavé informace o trhu EU. Podle této zprávy celkový trh cigaret v EU v 1Q klesl o 5,5 %, kvůli předzásobení v České republice (ČR) v 4Q07 před zvýšením tabákových daní od ledna 2008, což částečně kompenzoval nárůst předzásobení konkurentů v Německu. Objem cigaret, které PMI prodal v EU, klesl o 5,9 %, což je důsledek nižších prodejů v ČR a poklesu trhu EU.
Bohužel jako obvykle bližší kvantifikace chybí. Předzásobení (4Q07) před zvyšováním daní od ledna 2008 a nižší prodeje za 1Q08 byly očekávány a to hlavně po zprávách kolem nedostatečného předzásobení a zvýšené volatilitě cen cigaret PMČR dle věstníku ministerstva financí. Výše uvedené nás nadále utvrzuje ve faktu, že PMČR bude mít náročné první pololetí roku 2008, které pravděpodobně negativně ovlivní ziskovost celého roku. Domníváme se, že hlavně tento fakt spolu s tržní situací byly příčinou, že investoři nereflektovali silný dividendový výnos (12,6% v době nároku na dividendu – 16. dubna).
Jen připomínáme, že očekáváme, že PMČR schválí na své valné hromadě, která se bude konat 28. dubna dividendu ve výši 883 Kč na akcii. Akcie se již obchoduje bez práva na dividendu a aktuálně je pozastaveno vypořádání a to až do 28. dubna. Naše současné doporučení je držet s cílovou cenou v revizi díky prozatímní absenci detailních (podrobnější členění) čísel za rok 2007.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.