Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Pleskač z ČEZu v rozhovoru popisuje politické pozadí prodeje bulharských aktiv

07.03.2018 | 14:10 0 Komentářů

Místopředseda představenstva energetické společnosti ČEZ v rozhovoru pro tisk popisuje politické pozadí prodeje bulharských aktiv a problémy s podnikáním v této zemi.

Z rozhovoru vyplývá, že situace na bulharském trhu se zkomplikovala v roce 2012, kdy po teplém listopadu přišel tuhý prosinec. Vzhledem k měsíčnímu vyúčtování v Bulharsku tak řadě lidí vyskočila cena za elektřinu, což vedlo k politickým otřesům a změně přístupu k zahraničním investorům v oboru.

ČEZ se podle Pleskače snažil několik let neúspěšně najít řeč s bulharskou stranou, což ho vedlo k mezinárodní arbitráži a následně i k prodeji aktiv. Bulharská vláda podle něj nereagovala ani na předarbitrážní výzvy, ani na informace o chystajícím se prodeji, přičemž jméno Incercom bylo známé minimálně od loňského září.

„Došlo k uzavření smlouvy [s Incercomem] a někdo se lekl, nemohu to interpretovat jinak. Podle mě úlek spočíval primárně v tom, že se rozpojuje vlastnictví našich bulharských aktiv a mezinárodní arbitráž proti bulharskému státu,“ řekl Pleskač.

Pokud jednání s Inercomem selžou, alternativou pro ČEZ je prodej společnosti India Power. K záměru bulharského premiéra Borisova majetkově do bulharského ČEZu vstoupit Pleskač řekl: „Přiznejme si, že to, aby kupujícím vašich aktiv byl někdo, s kým vedete arbitráž, jež se těchto aktiv týká, by byla velmi neobvyklá situace. Nemohu předjímat řešení, když neznám žádný návrh z bulharské strany, ale obecně platí, že kdyby se Bulharsko chtělo stát jednou ze stran smlouvy, součástí dohody by muselo být i narovnání ve věci arbitráže.“

Akcie ČEZ (BAACEZ) dnes rostou o 0,2 % na 498,4 Kč.

Zdroj: Lidové noviny

Jan Tománek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.