Středa 28. října. Je Státní Svátek

Platina je na resistenci, podívejme se na signály pro short.

29.04.2019 | 11:10 0 Komentářů

Platina je na resistenci, podívejme se na signály pro short.

Platina prošla v posledních týdnech zajímavým růstem, aby se dostala na silnou resistenci, kde nyní stagnuje. Práce tradera spočívá většinou v analýze a zjištění pravděpodobnosti, zda bude trh pokračovat v nastoleném trendu, nebo zda se otočí nazpět.

Pojďme se podívat, co dělají velcí hráči a jaké jsou signály na Price Action, COT, sezonalitě a poptávce.

 

Platina – weekly

Z pohledu čistého cenového grafu se platina nachází na silné resistenci pod hodnotou 900. Nelze si nevšimnout silného sestupného trendu od roku 2012.

 

Platina – H4

Profilace trhu napovídá, kde je oblast hodnoty a kam by trh mohl směřovat. Rovnovážná oblast a silný support se nachází až na hodnotě 835.

 

Sezonalita – červencový kontrakt na platinu

Aktuální kontrakt je na platině evidentně výše, než jsou pětiletý a patnáctiletý průměr. Prostor na pokles by se zde jistě našel. Sezonalita je do konce července příznivější také spíše pro pokles, než pro růst komodity.

 

Poptávka – červencový kontrakt na platinu

Poptávka po komoditě není ani z daleka taková, jak se nám snaží cena aktuálního kontraktu namluvit. V obrázku je aktuální kontrakt na platinu zobrazen fialovou křivkou, poptávka červenou křivkou. Všimnout si lze jasné divergence.

 

Velcí hráči – Large traders

Velcí hráči hýbou trhem, podívejme se, jak moc. V grafu jsem vyznačil několik momentů, kdy došlo k obratu z nákupů na prodeje komodity a jak se zachovala cena. Nyní již velcí hráči přestávají nakupovat a jejich pozice do longu se dokonce mírně snížily.

 

COT a hodnotový indikátor

Z následujícího obrázku by nás měly zajímat především dvě věci. COT index (spodní menší graf z více křivek) je extrémně nízko. Commercials prodávají, vnímají tedy cenu platiny příliš vysokou. Hodnotový indikátor (křivka vespod) ukazuje na překoupenost trhu a potenciální korekci směrem dolů.

Signály pro možný short jsou nepřehlédnutelné.

 

 

Autor: Mgr. Petr Plecháč, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.