Středa 30. září. Svátek má Jeroným.

Pivovary Lobkowicz: shrnutí konferenčního hovoru s managementem společnosti

04.05.2015 | 13:28 0 Komentářů

Dnes od 10 hodin probíhal konferenční hovor s managementem společnosti Pivovary Lobkowicz Group (PLG), a to k výsledkům hospodaření za rok 2014, jenž byly zveřejněny v závěru minulého týdne.

Management PLG se blíže vyjádřil k účetní položce ve výši 46 mil. Kč, která se řadí do celkových odpisů a ve které jsme viděli hlavní příčinu slabších výsledků za loňský rok, než jsme předpokládali. Společnost uvedla, že v roce 2014 byla nucena vyřadit větší objem materiálu z majetku, konkrétně se jednalo o lahve, které se nevrátily zpět z oběhu. To se pak projevilo v zaúčtování výše uvedených 46 mil. Kč do celkových odpisů. V roce 2013 tato položka nebyla tak významná a činila kolem 20 mil. Kč. Jak jsme již uvedli ve čtvrtek, tak nebýt této hůře predikovatelné položky, pak provozní čísla za rok 2014 byly téměř v souladu s našimi očekáváními.

Management se rovněž vyjádřil k investicím do on-trade segmentu (investicím, akvizicím do nových restaurací a hospod). Potvrdil již v polovině března indikovanou skutečnost, že investice v tomto pro pivovary profitabilním segmentu se zatím nevyvíjejí takovým tempem, jako bylo společností předesíláno a plánováno v polovině loňského roku. Za celý rok 2014 PLG proinvestovalo do on-trade segmentu celkem 50 mil. Kč (již dříve jsme komentovali, že jsme očekávali cca 80 mil. Kč). I díky této investici se podařilo v loňském roce navýšit celkový počet zákazníků (restaurací a hospod) v on-trade segmentu o 144 na 6508 (jak uvádí PLG ve Výroční zprávě za rok 2014) s pozitivním dopadem do ročního výstavu piva ve výši cca 21 tis. hl. Původní cíl, tedy od poloviny roku 2014 do poloviny roku 2015 proinvestovat cca 125 mil. Kč, byl podle slov managementu poupraven na cca 100 mil. Kč (tzn. za 2H 2015 je očekáváno cca 50 mil. Kč). Za celý letošní rok je nyní v plánu proinvestovat částku, která bude mírně nižší než 100 mil. Kč (podle našeho názoru by to mohlo být kolem 80 mil. Kč). My jsme původně počítali s tím, že by letos PLG investovalo do on-trade segmentu alespoň 100 mil. Kč. To, že akvizice v on-trade segmentu se zatím nevyvíjí takovým tempem je podle managementu dáno zejména tím, že společnost zpřísnila tzv. profitability model. Jinými slovy společnost je více opatrná, konzervativní ohledně podepisování smluv s novými restauracemi, obezřetněji zkoumá finanční zdraví provozovatelů daných restaurací a hospod a tím se zpomaluje proces akvírování nových provozoven.

Podle našich odhadů by letošní investice do on-trade segmentu kolem 80 mil. Kč mohly přinést do letošní produkce (prodejů) alespoň cca 30 tis. hl. Včetně námi předpokládaného pokračujícího pozitivního příspěvku exportů by se letošní produkce piva mohla podle našeho aktuálního odhadu pohybovat kolem 930 tis. hl (v roce 2014 činila 894 tis. hl). To by podle našich prvních odhadů indikovalo letošní očištěnou EBITDA v rozmezí 240 – 250 mil. Kč (+cca 15 % y/y). To je níže, než činily naše dřívější odhady, které se pohybovaly kolem 260 mil. Kč.

Management dále v dnešním konferenčním hovoru naznačil, že letos by se PLG již mělo dostat do čistého zisku, když pozitivní roli by měly sehrát zejména očekávané meziročně významně nižší úrokové náklady (letos je odhadujeme v rozmezí 10 – 15 mil. Kč, když ještě loni činily 47 mil. Kč). Manažeři PLG rovněž potvrdili záměr vyplatit první dividendu ze zisku roku 2016, tedy v roce 2017. K prvním třem měsícům letošního roku management společnosti řekl, že tržby rostly o cca 1,5 %, když se negativně projevil zejména slabší únor negativně ovlivněný zdražením některých značek v pivním portfoliu společnosti.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.