Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

PiS vítězí v polských volbách, nad bankami visí hrozba selektivního zdanění

26.10.2015 | 11:44 0 Komentářů

Polská burza dnes otevřela poprvé po víkendových volbách, ve kterých suverénně zvítězila konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), která tak u moci střídá dosud vládnoucí Občanskou platformu (PO).

Na výsledky včerejších voleb reagují poklesem především polské bankovní domy, které se obávají zavedení selektivní daně, která se nachází v programu strany. PiS se bankovní daň ve výši 0,39 % z aktiv pokusí prosadit ještě v letošním roce tak, aby mohla začít platit od ledna 2016. Dle programu vítěze voleb lze očekávat také zvýšení tlaku na polské utility, které by mohly být tlačeny k nákupu tamních uhelných společností.

Pozitivní zprávou by volební výsledek mohl být pro producenta mědi a stříbra KGHM (KGH), neboť Právo a spravedlnost plánuje zrušit daň uvalenou na těžbu mědi.

Ze změn v investičních doporučeních dnes za zmínku stojí krok banky Barclays, jejíž analytici dnes snížili cílovou cenu akciím operátora Orange Polska (OPL) ze 7,5 PLN na 7 PLN při investičním doporučení „underweight“.

Index WIG 30 +0,5 % na 2359,34 b.
Nejsilnější akcie Změna Nejslabší akcie Změna
PGE (PGE) +3,9 % Bogdanka (LWB) -3,0 %
Enea (ENA) +2,2 % mBank (MBK) -2,0 %
PKN Orlen (PKN) +2,1 % PKO Bank (PKO) -1,8 %
Bank Zachodni (BZW) +2,0 % ING Bank Slaski (ING) -0,7 %
Energa (ENG) +1,9 % Boryszew (BRS) -0,6 %

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Tomáš Spousta
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.