Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Photon Energy: výsledky hospodaření za 2Q

11.08.2021 | 08:49 0 Komentářů

Nizozemská solární společnost Photon Energy včera večer zveřejnila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku. Díky výraznému růstu výnosů z prodeje vygenerované elektřiny se celkové výnosy zvýšily meziročně o 11 %. Na úrovni provozních zisků společnost v meziročním porovnání ztrácela.

Finanční výsledky za 2Q

Neauditované konsolidované výnosy skupiny Photon Energy ve 2Q meziročně povyrostly o 11 % na 9,86 mil. EUR. Hlavní zásluhu na tom nesou výnosy z prodeje vygenerované elektřiny, jež v porovnání se stejným čtvrtletím minulého roku vzrostly o 16 % na 6,89 mil. EUR.

Propad proti 2Q 2020 o 6 % na 3,90 mil. EUR zaznamenala společnost na úrovni hrubého provozního zisku EBITDA. Negativně se do výsledku promítla především meziročně o 127 % vyšší nákladová položka spotřeby surovin a zboží, ale také vyšší počet zaměstnanců a s tím související nárůst mzdových nákladů.

Zisk EBIT se meziročně snížil o 43 % na 0,97 mil. EUR. Vliv měly především meziročně vyšší odpisy, které povyskočily o 0,6 mil. EUR na 3,02 mil. EUR. Odpisy probíhaly hlavně v souvislosti s maďarskými elektrárnami.

Photon Energy vykázal ztrátu před zdaněním ve výši 0,57 mil. EUR oproti zisku 0,15 mil. EUR před rokem. Ztrátu zapříčinily především úrokové náklady ve výši 1,64 mil. EUR (meziročně o 31 % vyšší), které nabobtnaly z důvodu refinancování.

Společnost končí 2Q v čisté ztrátě 0,87 mil. EUR. V loňském 2Q vykázala mírně hlubší ztrátu 0,97 mil. EUR.

Vývoj výnosů a hrubého provozního zisku EBITDA společnosti Photon Energy

Vývoj výnosů a hrubého provozního zisku EBITDA společnosti Photon Energy

Provozní ukazatele

Společnost prostřednictvím výměny aktiv s Canadian Solar navýšila svůj podíl v solární farmě Maryvale.

Photon Energy nabídl trhu ve druhém čtvrtletí 5 milionů kusů nových akcií, za které obdržel 7,7 mil. EUR. Plánuje je využít na implementaci strategie rozvoje na následující roky.

Včera společnost také informovala, že do provozu uvedla dvě nové solární elektrárny v australském Novém Jižním Walesu. První výnosy vygenerované v této lokalitě by se měly promítnout do výsledků za třetí kvartál.

Celkový výkon solárních panelů v Maďarsku, Polsku a Rumunsku dosahuje 386 megawatt-peak, přičemž v posledním půlroce bylo přidáno 187 MWp a ve druhém kvartálu 29 MWp.

Akcie Photon Energy (BAAPEN) v úterý uzavřely na pražské burze na 48 Kč.

Zdroj: Photon Energy

Michal Fric, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.