Pondělí 29. listopadu. Svátek má Zina.

Philips má problémy s pěnou navrženou k opravě stažených dýchacích zařízení, akcie klesají o 11,4 %

15.11.2021 | 16:26 0 Komentářů

Společnost Philips se potýká s nejvyšším denním poklesem za poslední dekádu poté, co si americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv vyžádal další testy silikonové pěny navržené na spravení již dříve odvolaných dýchacích zařízení.

Úřad zveřejnil v pátek řadu prvních zjištění po inspekci v americkém výrobním závodu společnosti. Nizozemský výrobce v červnu stáhl z trhu zhruba 3,5 mil. ventilačních zařízení používaných k léčbě spánkové apnoe. Některé ze strojů používají pěnu pro tlumení zvuku, která se může začít rozkládat, být vdechnuta nebo spolknuta, což může mít potenciální toxické nebo karcinogenní účinky.

„Byly tu nějaké znepokojující nálezy včetně neadekvátních risk analýz a špatných postupů pro nápravná opatření, která mohou zvyšovat rizika sankcí“, tvrdí analytička ze Citi Kate Kalashnikova.

Analytička rovněž zmínila, že Úřad pro kontrolu potravin a léčiv uvedl, že Společnost Philips o nedostatcích v pěně mohla vědět několik let a že stažení z trhu je neúspěchem na počátku nové éry, která se zaměřuje výhradně na zdravotnické výrobky.

Společnost Philips zdvojnásobila náklady na stažení výrobků na 500 mil. EUR s tím, že částka nezohledňuje soudní spory. Výrobce dosud čelí více než 100 žalobám, které se nashromáždily na soudu v Pensylvánii kvůli těmto zařízením.

Akcie společnosti Philips dnes (PHIA) klesají o 11,41 % a společnost si odepsala téměř 5 mld. EUR z tržního ocenění společnosti, což je nejvyšší denní pokles v historii za více než deset let.

Zdroj: Bloomberg

Marek Pokorný, Fio banka, a.s.

Marek Pokorný, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.