Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Philip Morris se dočkal zvýšení cílové ceny

07.01.2020 | 15:12 0 Komentářů

Analytik společnost Piper Sandler na základě posledních zpráv týkajících se kuřáckého elektronického zařízení iQOS a vývoji daňového břemena uvalovaného na tabák přikročil ke zvýšení cílové ceny společnosti Philip Morris.

Americká tabáková společnost Philip Morris se těší zvýšení cílové ceny na 114 USD z předchozích 105 USD. Ke zvýšení přistoupila společnost Piper Sandler, jež upravila své doporučení zejména po posledních zprávách týkajících se kuřáckého elektronického zařízení iQOS. Zařízení iQOS, jež se snaží snížit rizika z kouření (pomocí zahřívání tabáku, a ne jeho spalování), bylo vyjmuto z listu obsahujícího jména mentolových cigaret, jejíž prodej bude v Evropské Unii od května letošního roku zakázán.

O zákazu mentolových cigaret se hovoří již déle než jeden rok. Americký úřad pro potraviny a léčiva v roce 2013 konstatoval, že u mentolových cigaret je obtížnější přestat kouřit a představují tak větší zdravotní riziko než běžné cigarety. Právě to je jeden z důvodů vedoucích k zákazu jejich prodeje.

Analytik Lavery ze společnosti Piper Sandler dále vyzdvihl příznivou výši daňového břemena ve Velké Británii, jež se uplatňuje na produkty zahřívaného tabáku oproti jeho výši u běžných cigaret. Lavery odhaduje, že Philip Morris by v UK mohl nabízet „náplně“ do iQOS za přibližně polovinu ceny běžného balíčku cigaret.

Mimo Velkou Británii Lavery věří, že objem cigaret prodaných v Turecku by mohl vzrůst vzhledem k tomu, že daň na tabák v zemi v novém roce prozatím nevzrostla, nicméně minimální mzda vzrostla o 15 %. V Rusku daňové břemeno v letošním roce vzrostlo o 4 % a je tak pro firmu mnohem přijatelnější než 10% nárůst v loňském roce. Rizikem zůstává výše daně v Indonésii.

Akcie Philip Morris uzavřely včerejší seanci na americké burze NYSE na ceně 86,02 USD, na Pražské burze se obchodují při ceně 15 240 Kč a na RM-Sytému při ceně 15 180 Kč.

Zdroj: Bloomberg

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.