Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Philip Morris International reportoval solidní výsledky za druhé čtvrtletí

18.07.2019 | 17:40 0 Komentářů

Společnost Philip Morris International reportovala výsledky za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2019. Tržby i očištěný zisk na akcii byly nad očekáváním a společnost navýšila výhled. Za solidními výsledky stojí zejména vývoj poptávky na trhu po zařízení IQOS, které v prostředí slábnoucí poptávky po klasických cigaretách vykompenzovalo pokles dodávek cigaret vyššími objemy zahřívaného tabáku. Akcie společnosti v reakci na doručená čísla posilují o 7,40 %.

Výsledky společnosti Philip Morris International (PM) za 2Q 2019
  2Q 2019 *Konsensus 2Q 2019 2Q 2018
Tržby (mld. USD) 7,699 7,373 7,726
Čistý zisk (mld. USD) 2,319 2,198
Očištěný zisk na akcii (EPS, USD/akcie) 1,490 1,323 1,410

*Konsensus Bloomberg

Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí

Tržby ve druhém čtvrtletí dosáhly 7,699 mld. dolarů a překonaly tak očekávání analytiků o 4,4 %. Meziročně tržby poklesly o 0,027 mld. USD. Čistý zisk dosáhl 2,319 mld. USD, což představuje očištěný zisk na akcii 1,49 USD. Očištěný zisk na akcii taktéž překonal očekávání analytiků a to o 12,62 %. Meziročně očištěný zisk na akcii vzrostl o 5,7 %. Provozní zisk meziročně vzrostl o 3 %. Upravená provozní marže vzrostla o 2,4 bazického bodu na 41,4 %. Provozní cash flow dosáhlo výše 9,5 mld. USD a celkové kapitálové výdaje 1,1 mld. USD. Philip Morris oznámila čtvrtletní dividendu ve výši 1,14 USD, což representuje čtvrtinu z ohlášené roční dividendy ve výši 4,56 USD.

Vybraná čísla ze čtvrtletní zprávy

Objem dodávek

Objem dodávek cigaret a zahřívaného tabáku poklesl o 1,4 % a reflektoval tak pokles objemu dodávek cigaret ve výši 3,6 % a nárůst objemu dodávek zahřívaného tabáku o 37 %. Blízký Východ a Afrika reflektují nižší objem dodávek, zejména Saudská Arábie a Turecko, nicméně negativní výsledky byly částečně kompenzovány dobrými výsledky z Egypta. Východní Asie a Austrálie zaznamenaly nižší objem dodávek cigaret v Japonsku a nižší objem cigaret a zahřívaného tabáku v Koreji, což bylo částečně vykompenzováno vyššími objemy zahřívaného tabáku v Japonsku. Latinská Amerika a Kanada taktéž zaznamenaly nižší objem dodávek cigaret a to zejména v Argentině, Kanadě a Venezuele. Nevalné výsledky byly částečně vyváženy pozitivními čísly z Mexika. Napříč Evropskou unii společnost zaznamenala vzrůst dodávek objemu zahřívaného tabáku, nicméně čísla byly lehce „zhoršena“ slabšími výsledky dodávek cigaret a to zejména do Francie, Německa a Itálie – v Polsku byl naopak zaznamenán nárůst. Ve východní Evropě došlo k nárůstu objemů zahřívaného tabáku a to zejména v Rusku a na Ukrajině, nicméně v obou zemích byl také zaznamenán pokles dodávek cigaret.

Vývoj počtu uživatelů používajících zařízení IQOS

Navýšení výhledu zisku na akcii

Společnost navýšila výhled zisku na akcii o 0,07 dolaru na 4,94 dolaru oproti předchozímu výhledu ve výši 4,87 dolaru. V roce 2018 společnost vyplatila dividendu na akcii ve výši 5,08 USD.  

Objemy cigaret následujících značek PMI zaznamenaly pokles

Značka Marlboro zaznamenala pokles zejména díky Itálii a Japonsku. Výsledky byly částečně poznamenány dopadem přechodem k zahřívanému tabáku na straně spotřebitelů a to zejména ve Francii a Saudské Arábii, což bylo částečně vykompenzováno Saudskou Arábii, Indonésii, Mexikem, Filipínami a Tureckem. Chesterfield zaznamenala pokles hlavně díky Argentině, Rusku, Saudské Arábii, Turecku a Venezuele, což částečně vyvážila Brazílie, Mexiko a Maroko. Parliament zejména díky Rusku a Turecku. Sampoerna  A zaznamenala pokles v Indonésii. K horším výsledkům došlo hlavně díky vyšším maloobchodním cenám. Bond Street zejména v Rusku a Ukrajině. Lark především v Turecku. Fortune na Filipínách, což bylo způsobeno zejména přechodem k značce Marlboro z důvodu nižších cenových rozdílů oproti dřívějším cenám.

Objemy cigaret následujících značek PMI zaznamenaly nárůst

Značka L&M zaznamenala nárůst zejména díky Egyptu a Thajsku. Pozitivní výsledky byly částečně zhoršeny výsledky z Ruska, Saudské Arábie a Turecka. Philip Morris těžila ze silné poptávky v Indonésii a Rusku, nicméně proti pozitivním číslům šla Argentina. Značka Dji Sam Soe zaznamenala nárůst zejména v Indonésii.

Podíl na trhu

Společnost Philip Morris zabírá 28,3% podíl na trhu cigaret a zahřívaného tabáku. 26,2 % si připisuje na trhu cigaret a 2,1 % na trhu zahřívaného tabáku.

Akcie Philip Morris International posilují o 7,40 %.

Philip Morris International Inc (PM) +7,5 % na 87,165 USD
Ukazatel   Ukazatel  
Kapitalizace (mld. USD) 135,6 P/E 16,5
Vývoj za letošní rok (%) +30,6 Očekávané P/E 16,9
52týdenní minimum (USD) 64,7 Prům. cílová cena (USD) 94,0
52týdenní maximum (USD) 92,7 Dividendový výnos (%) 5,2

 

Zdroj: Bloomberg, Philip Morris International, CNBC

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.