Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Philip Morris International přebírá výrobce léků na astma Vectura Group za 1,05 miliardy liber

09.07.2021 | 11:08 0 Komentářů

Philip Morris International dnes oznámil, že v transakci za 1,05 miliardy liber (1,5 mld. USD) akvíruje britskou farmaceutickou společnost Vectura Group, která se zaobírá výrobou inhalačních léků. Jedná se o dosud nejvýraznější investici tabákového velikána do sektoru zdravotní péče.

Obě společnosti v prohlášení uvedly, že Philip Morris nabízí 150 pencí v hotovosti za jednu akcii společnosti Vectura, což je o 11 % vyšší cena než čtvrteční uzavírací. V tomto ohledu Philip Morris předčil společnost Carlyle Group, která převzetí Vectura Group odsouhlasila již v květnu za 958 milionů liber (1,3 mld. USD).

Philip Morris v souladu se světovým trendem zdravějšího životního stylu stále rostoucího počtu lidí soustředí investice do elektronických cigaret na bází zahřívaného tabáku značky IQOS. Generální ředitel Jacek Olczak vyhlásil jako cíl vykázat do roku 2025 v tržbách alespoň 1 mld. USD, která bude pocházet z prodeje beznikotinových výrobků.

Expanze do oblasti mimo tabákový byznys může společnosti Philip Morris poskytnout ochranu před regulatorními hrozbami. Jeden z největších konkurentů Juul Labs stále čeká na rozhodnutí amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, zda bude moci své produkty nadále prodávat.

V tomto měsíci již Philip Morris ohlásil akvizici výrobce nikotinových žvýkaček a léků proti bolesti Fertin Pharma za 820 mil. USD.

Akcie Philip Morris International včera uzavřely na ceně 98,37 USD. V předburzovní fázi posilují o 0,58 %. Akcie Vectura Group na frankfurtské burze (ticker V4TA) posilují o 16,13 %.

 

Zdroj: Bloomberg

 

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.