Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Philip Morris ČR: Stručné informace k vývoji českého trhu v 3Q2010

21.10.2010 | 17:49 0 Komentářů

Společnost Philip Morris International (PMI), jejíž dceřinou společností je domácí Philip Morris ČR (PMČR), dnes oznámila výsledky hospodaření za 3. čtvrtletí 2010. PMI již zapojuje komentář k České republice jako standard hodnocení vývoje Evropské Unie.
Dle komentáře se ve třetím čtvrtletí trh s cigaretami v ČR snížil o 5,1 % r/r (5,8 % r/r v 2Q). Od začátku roku celkový trh s cigaretami zaznamenal pokles o 1,6 %. Jako hlavní příčina je zvýšení cenové úrovně po zvýšení spotřební daně na cigarety (duben 2010) a DPH. Dodávky cigaret se snížily o 10,0 % při snížení tržního podílu o 2,7 procentního bodu na 47,8 % (48,2 % v 2Q). Pokles tržního podílu byl zaznamenán především v domácích nízkomaržových značkách (opakování z 2Q). Naopak podíly značek Marlboro a L&M rostly o 0,4 a 0,3 procentního bodu. Dané komentáře o ČR jsou relativně očekávány vzhledem ke zvýšené spotřební dani na tabákové výrobky a jejího vlivu na ceny. Rovněž to podtrhuje trend započatý v 2Q.
Celkově zprávu vnímáme jako neutrální s tím, že dané pohyby se spíše předpokládali vzhledem k daňovému vývoji s následky, které takové kroky většinou přinášejí. Rovněž musíme podotknout, že některé metodiky a využívané průzkumy se v případech sdělování informací liší mezi oběma společnostmi, nicméně pokračující klesající trend v ČR je stále patrný.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.