Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

PGNiG couvá z tendru o polská aktiva ČEZu, na druhou stranu PGE má nadále zájem

10.02.2021 | 17:45 0 Komentářů

Polská energetická společnost PGNiG oznámila, že ustupuje od záměru ucházet se o polská aktiva ČEZu. Končí tak tímto i konsorcium utvořené s další polskou energetikou PGE, v jehož rámci byla v polovině prosince ČEZu zaslána nezávazná nabídka na skupinu aktiv, jež je tvořena zejména dvojicí uhelných elektráren (komentovali jsme zde).

Následně agentura PAP informovala, že PGE se stále zajímá o nabízená aktiva, bez ohledu na ukončení spolupráce s PGNiG. To považujeme za zásadní a do značené míry to kompenzuje skutečnost, že PGNiG z tendru couvá. Dnešní aktuální informace ohledně divestičního procesu polských aktiv by tak neměly mít kurzotvorný dopad do zítřejšího obchodování s akciemi ČEZ. Zprávu z celkového pohledu vnímáme neutrálně.

ČEZ již během podzimu sdělil, že o nabízená polská aktiva generující do EBITDA cca 1 mld. Kč ročně, vyjádřilo indikativní zájem celkem čtrnáct společností. Termín pro nezávazné nabídky vypršel koncem loňského roku. ČEZ má v plánu dokončit prodejní proces v průběhu letošního roku. Prodejní cenu polských aktiv odhadujeme kolem 5 mld. Kč.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.