Pondělí 29. listopadu. Svátek má Zina.

Pfizer přichází s pilulkou proti Covid-19 snižující riziko vážného průběhu

05.11.2021 | 15:40 0 Komentářů

Americká společnost Pfizer uvedla, že vyvinula pilulku proti Covid-19, která snižuje riziko hospitalizace či úmrtí u rizikových pacientů o 89 %.

Farmaceutický gigant Pfizer v pátečním prohlášení uvedl, že vzhledem k „ohromující účinnosti“ již nadále nebude přijímat pacienty do klinických studií a co nejdříve plánuje požádat amerického regulátora o souhlas s nouzovým použitím.

Klinické studie se zúčastnilo 1219 nevakcinovaných osob, léčba trvala pět dní. Pouze 0,8 % pacientů, u kterých byla zahájena léčba pilulkou s názvem Paxlovid do tří dnů od počátku onemocnění, vyžadovalo hospitalizaci. Nikdo z nich však nezemřel. Naopak 7 % pacientů, kterým bylo podáno placebo, bylo nutno hospitalizovat či později zemřeli. Podobné výsledky byly dosaženy i při podání pilulky po pěti dnech od počátku onemocnění.

Díky oznámení nového léku akcie Pfizer zaznamenávají nárůst o 7,8 %.

Na trhu se tak objevují dva kandidáti na léčbu Covid-19 v rané fázi onemocnění. Začátkem října oznámily společnosti Merck s partnerem Ridgeback Biotherapeutics obdobný lék, který má snižovat riziko vážného průběhu o polovinu. Akcie amerického Mercku v reakci na oznámení Pfizeru ztrácejí 9 %.

 

Zdroj: Bloomberg

 

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.