Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Pfizer odloží zvýšení cen 100 léků po diskuzi s prezidentem Trumpem, aby mu poskytl čas na reformu

11.07.2018 | 09:38 0 Komentářů

Výrobce léčiv Pfizer odložil zvýšení cen u více než 100 léků po diskuzi s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Největší samostatný americký výrobce léčiv Pfizer odložil zvýšení cen léků po diskuzi s prezidentem Trumpem. Pfizer měl ceny zvýšit od 1. července u více než 100 léků, nejčastěji o více než 9 %. Dostal se však pod palbu amerického prezidenta, který na Twitteru uvedl, že by se společnost měla stydět a že farmaceutické společnosti zneužívají situace chudých lidí, zatímco v Evropě a dalších regionech mají nižší ceny.

Jedná se o druhé zvýšení cen Pfizeru v letošním roce, ceny některých léků by tak od začátku roku vzrostly až o 20 %. Farmaceutické společnosti obvykle zvyšují ceny dvakrát ročně – v lednu a v létě, letos však řada společností od druhého zvýšení ustoupila vzhledem k vyššímu zájmu regulátorů o jejich cenovou politiku.

Pfizer v prohlášení uvedl, že navrátí zvýšení cen co nejdříve a odloží jejich zvýšení do konce roku, případně do dřívějšího data, pokud prezident Trump oznámí svůj plán na reformu zdravotnictví.

Pfizer neuvedl, jaký vliv bude mít krok na ziskovost v druhé polovině roku. Někteří analytici dříve uváděli, že Pfizer potřebuje průběžně zvyšovat ceny, aby udržel růst ziskovosti.

Akcie Pfizeru (PFE) včera uzavřely na 37,43 USD.

Zdroj: The Financial Times, Pfizer

Jan Tománek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.