Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Pentagon ruší gigantickou zakázku na cloudové služby, kterou původně získal Microsoft. Vypíše novou

07.07.2021 | 11:37 0 Komentářů

Americké ministerstvo obrany se rozhodlo zrušit zakázku s názvem JEDI za 10 miliard dolarů (aktuálně cca 216,6 mld. Kč), jejíž předmětem bylo poskytování cloud computingu. Důvodem zrušení má být technologický pokrok, zakázka již nesplňuje potřeby zadavatele. Soutěž o tuto zakázku původně vyhrál gigant Microsoft, mezi uchazeči byl i Amazon. Pentagon vyzval obě společnosti o účast v novém výběrovém řízení, nevylučuje však, že oslovena může být i jiná společnost, která splní požadavky.

Ministerstvo obrany USA o kroku informovalo v úterý s odkazem na to, že přehodnotilo svůj původní záměr svěřit velkou část svých dat a komunikací do rukou jediné společnosti. Tímto se tak může dlouholetý právní spor, který po vítězství Microsoftu v roce 2019 vyvolal Amazon, chýlit ke konci. Amazon obvinil tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa z vyvíjení tlaku na Pentagon, aby v zakázce upřednostnil Microsoft. Jako důvod údajného Trumpova nátlaku Amazon uvedl odporu vůči zakladatelovi Jeffu Bezosovi.

Pentagon uvedl, že v nové zakázce bude zvažovat návrhy obou technologických obrů. Chystá se však také pokračovat v průzkumu trhu, zda některá z jiných společností bude schopna splnit veškeré požadavky.

Zástupce Microsoftu Tony Townes Whitley uvedl, že společnost rozhodnutí respektuje a akceptuje. Amazon prostřednictvím mluvčího vzkázal, že rozhodnutí Pentagonu rozumí a souhlasí s ním.

Kontrakt s názvem JEDI spočívá v přesunu veškerých dat a počítačových operací americké armády z fyzických zařízení do cloudu.

Akcie společnosti Microsoft (MSF) včera uzavřely při ceně 277,66 USD, v předburzovní fázi obchodování připisují 0,5 %. Akcie Amazon připsaly za včerejší den 4,69 % na 3675,74 USD, v předburzovní fázi posilují o 0,66 %.

 

Zdroj: Financial Times

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.