Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Peking plánuje zavřít velké uhelné elektrárny kvůli znečištění ovzduší

24.03.2015 | 15:17 0 Komentářů

V hlavním čínském městě Pekingu bylo v minulém roce dvakrát více emisí, než je čínský průměr. Agentura Bloomberg zveřejnila zprávu, podle které se v Pekingu zavřou všechny velké uhelné elektrárny, aby se snížila míra znečištění. Některé elektrárny se zavřely v minulém roce.

Uhelné elektrárny budou nahrazeny čtyřmi plynovými stanicemi, které mohou vyrobit o 2,6 krát více elektřiny.

Zavírání uhelných elektráren v Pekingu je v souladu s trendem v Číně, která vypouští do ovzduší nejvíce emisí na světě. Peking plánuje snížit roční spotřebu uhlí o 13 mil. tun z úrovně roku 2012 do roku 2017. Zavřením uhelných elektráren ve městě Peking sníží roční spotřebu uhlí o 9,2 mil. tun uhlí.

Většina emisí pochází ze spalování uhlí. Uhlí lze nahradit zemním plynem, který vypouští přibližně polovinu emisí, nicméně výroba elektřiny ze zemního plynu je dražší než z uhlí.

Čína má rovněž v plánu zavřít 2000 menších uhelných dolů od roku 2013 do 2015.

V dekádě do roku 2013 se globální poptávka po uhlí zvýšila o více než 50 % podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA), přičemž za růstem poptávky mohla hlavně Čína. Elektřina v Číně se ze 64 % vyrábí z uhlí. Podle agentury Bloomberg v USA se z uhlí vyrábí přibližně 30 % elektřiny, zatímco ze zemního plynu 42 %.
Spotřeba uhlí se v Číně může snižovat kvůli plánům vládních úřadů více využívat vodní, solární a větrné zdroje. Spotřeba elektřiny v Číně loňského roku rostla nejpomaleji za posledních 16 let podle údajů institutu China Electricity Council.

Podle Čínského národního statistického úřadu přibližně 90 % ze 161 sledovaných měst nesplnilo požadavky na čisté ovzduší.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.