Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Pegas Nonwovens: konferenční hovor s managementem společnosti

21.11.2013 | 19:11 0 Komentářů

Po uzavření trhu, od 17. hodin, se konal konferenční hovor s managementem společnosti Pegas Nonwovens. Vedení společnosti kromě základních čísel, které již byly zveřejněny ráno v rámci výsledků za 3Q 2013, zmínilo další informace související s hospodařením firmy. Ohledně výhledu investičních výdajů (CAPEX) na letošní rok Pegas potvrdil, že jejich úroveň by neměla přesáhnout 41 mil. EUR. Vzhledem k tomu, že za 9M 2013 CAPEX činily 36,3 mil. EUR, tak ve 4Q 2013 by se jejich úroveň měla pohybovat kolem hladiny 4,5 mil. EUR. To vidíme reálně, když největší část letošních CAPEX se soustředila do první poloviny letošního roku, a to v souvislosti s dokončením nového výrobního závodu v Egyptě. Většina investičních výdajů na výrobní závod v Egyptě tak již byla uskutečněna a pro rok 2014 tak očekáváme meziročně výrazně nižší CAPEX (kolem úrovní 10 mil. EUR).

Management společnosti se dále vyjádřil k situaci ve svém novém egyptském výrobním závodě. Pegas očekává, že egyptská linka letos vyrobí cca 5 tis. tun, což je téměř v souladu s naším očekáváním. Tento objem produkce nepovažujeme za překvapivý, když předpokládáme, že ve 3Q 2013 Pegas vyrobil ze své nové výrobní linky cca 1 tis. tun (přesné číslo dnes Pegas nesdělil) a pro 4Q 2013 jsme již dříve odhadovali výrobu kolem 4 tis. tun (riziko přerušení výroby kvůli politickým nepokojům však existuje a je třeba ho reflektovat). Aktuálně egyptská výrobní linka stále nejede na plný výkon, indikace managementu hovoří o tom, že plného výkonu by mělo být dosaženo na konci letošního roku či na začátku roku 2014.

V dnešním konferenčním hovoru dále zaznělo, že Pegas má na rok 2014 vyprodáno (pod kontraktama) již 80 % své výrobní kapacity, aktuální vyjednávání s odběrateli podle managementu naznačují, že se společnosti podaří na příští rok vyprodat celou svojí kapacitu. Pegas obecně nemá problém mít téměř celou svou výrobní kapacitu pod kontraktama, nicméně je třeba zmínit, že část kontraktů má variabilnější charakter a tudíž v průběhu daného roku nelze vyloučit výkyvy v odbytu, jenž souvisí s kolísáním poptávky ze strany odběratelů.

Diskuze probíhala i nad dividendovou politikou. Vedení společnosti však ohledně možné výše dividendy ze zisku roku 2013 nechtělo být konkrétní, pouze zopakovalo, že nemění svojí dividendovou politiku. To znamená, že cílem je progresivní dividendová politika, ovšem za předpokladu uspokojivých výsledků hospodaření a nevyskytnou-li se jiné atraktivní investiční příležitosti. Bližší indikace ohledně výše dividendy za rok 2013 lze podle managementu společnosti získat až po ohlášení celoročních výsledků v březnu příštího roku. Je otázkou, zda s ohledem na dnes snížený výhled EBITDA zisku za rok 2013 bude Pegas ochotný o něco navýšit dividendu z letošní úrovně 1,05 EUR na akcii. Letošní EBITDA se bude pravděpodobně pohybovat kolem loňské úrovně. Pravděpodobnost, že bude dividenda navýšena tak podle našeho názoru klesá. Na druhou stranu ponechání dividendy alespoň na stávající úrovni je podle našeho odhadu reálné, i s ohledem na námi očekávané meziročně nižší CAPEX, což by mělo vytvořit dostatečnou hotovostní pozici pro výplatu dividendy.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.