Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Patová situace na americké politické scéně

30.09.2013 | 11:14 0 Komentářů

Spojeným státům by dnes o půlnoci poprvé po 17 letech mohly dojít prostředky na provozní výdaje. Bez politické dohody nebudou mít Spojené státy peníze na provoz v novém fiskálním roce, který začíná 1. října.

Pokud se politici nedomluví, zhruba 800 tis. státních zaměstnanců zůstane zítra doma. Republikáni ani demokraté již tradičně nechtějí ustoupit. Republikáni požadují pozdržení zdravotnické reformy, přezdívané Obamacare, o jeden rok a nezavádění dalších právních změn v této oblasti. Sněmovna reprezentantů, kde mají většinu právě republikáni, odhlasovala již o víkendu posunutí reformy a zároveň zrušení daně, která ji měla pomoci financovat. Republikány schválený návrh se nyní posouvá do Senátu, kde však mají většinu demokraté, kteří si za svojí reformou pevně stojí. Prezident Obama již v pátek slíbil případné veto zákona, který by měl reformu odložit. Senát tak dnes zřejmě sněmovně návrh vrátí a požádá o schválení dočasného opatření k zajištění financování státních výdajů. Republikáni již dopředu oznámili, že jejich reakce bude stejná jako v původním návrhu. Nejpravděpodobněji by však přeci jen mělo dojít ke schválení provizorního řešení republikány, aby bylo zajištěno financování státních výdajů, čímž obě strany získají několik dalších dní k vyjednávání.

Evropské akcie navázaly na pokles na asijských trzích. Index Stoxx Europe 600 klesá o 0,56 %. Německý DAX oslabuje o 0,64 %, francouzský index CAC 40 odevzdává 0,97 %, španělský index IBEX 35 klesá o 0,96 %, britský FTSE 100 oslabuje o 0,65 % a milánský FTSE je níž až o 1,54 %.

V Itálii jsou akcie pod ještě větším prodejním tlakem kvůli možnému rozpadu vládní koalice. Ministři z Berlusconiho strany oznámili rezignaci na svoje posty. O důvěře pro vládu premiéra Letty se bude hlasovat ve středu. Italská Unicredit a Intesa Sanpaolo, dvě největší bankovní instituce v zemi, ztrácejí na milánské burze zhruba 3 %. Výnos na italském desetiletém vládním bondu roste o 8,5 bps na 4,5 %.

Futures na americké indexy klesají okolo 0,6 %.

Zdroj: Bloomberg, Marketwatch

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.