Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Pátek třináctého žádnou pohromu na akciové trhy nepřinesl

Druhá polovina týdne přinesla pozitivní zprávy pro akciové trhy. Po uvolnění napětí ve vyjednávání o obchodní dohodě mezi Spojenými státy a Čínou a s tím spojené oddálení nebo popřípadě zrušení některých cel přišla Evropská centrální banka s opatřeními na podporu slabého hospodářského růstu. Akciové trhy tak dnes žijí z dozvuku včerejšího zasedání. Evropský index Stoxx 600 přidává mírné zisky okolo 0,1 %, když nejvíce si připisují finanční domy (+1,6 %). Přes jedno procento přidávají i těžaři komodit, naopak na chvostu akciového pelotonu se nacházejí defenzivní sektory, jako jsou prodejci základního spotřebního zboží, farmaceutické společnosti nebo utility.

Mírným růstem odstartovaly i americké akcie. Index S&P 500 roste zhruba podobným tempem jako jeho evropský protějšek. Maloobchodní tržby v kontrolní skupině dopadly dle očekávání. V příštím týdnu na sebe pozornost strhne americká centrální banka, kde trh plně počítá se snížením úrokových sazeb.

Pražský parket se zhruba půlhodinu před koncem obchoduje na úrovni včerejšího zavíracího kurzu. Daří se jen triu společností. Nejvyšší zisky si připisuje Erste (+1,4 %), až s odstupem ji s růstem o 0,6 % následuje likérka Stock Spirits a třetí příčku zaujímá tabákový producent Philip Morris ČR (+0,3 %). Naopak nejztrátovějším titulem je letošní premiant, mediální skupina CME, který dnes odepisuje 1,1 %.

MIROSLAV FRAYER
Equity Analyst
Investment Banking

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.