Pátek 07. května. Svátek má Stanislav.

Pátek otočil několikadenní pokles

30.11.-0001 | 00:00 0 Komentářů

Po několika dnech poklesů způsobených obavami z neopodstatněného přílišného růstu cen akcií se obchodovalo v pátek na akciových trzích výše. Indexy rostly o více než procento (např. Eurostoxx50 +1,63 %, DAX +1,57 %, SP500 +1,31 %, Dow Jones IA +1,03 %). Podporou pátečnímu růstu bylo zvýšení odhadů na výkonnost evropských akcií do konce roku ze strany stratégů UBS a Goldman Sachs, odpoledne pak ještě pomohla lepší data z pracovního trhu v USA. Reporty sice ukázaly vyšší než očekávanou míru nezaměstnanosti (9,7 % vs. 9,5 %), která dosáhla nejvyšší úrovně od roku 1983, ale investory povzbudil údaj o tom, že počet nově ukončených pracovních pozic byl nižší než analytici predikovali. To ukazuje, že stav sice není dobrý, ale veličina ovlivňující tento stav se zlepšuje, což dává důvod do budoucna očekávat zlepšení. Celkově tak převládli na trhu kupci, i když dle mého názoru páteční zprávy nebyly až tak výrazné, že by měly předchozí obavy z neopodstatněného prudkého nárůstu cen akcií vyvracet. Domnívám se proto, že po růstu posledních týdnů teď očekávají investoři buď další dávku informací svědčících o zlepšování ekonomické situace, nebo naopak korekci.
Z korporátních zpráv stojí určitě za zmínku uzavření dohody o spolupráci mezi automobilkami Mitsubishi a PSA na výzkumu a vývoji v oblasti automobilů na elektrický pohon.
Obecně ale obchodní aktivita byla spíše nižší, zřejmě kvůli očekávání zpráv ze zasedání G20 o víkendu, kde se mimo jiné setkali i prezident ECB Jean-Claude Trichet s americkým ministrem financí Timothym Geithnerem. V pondělí očekávám také spíše podprůměrnou obchodní aktivitu protože trhy v USA jsou zavřené (státní svátek Labor Day) a významnější makroekonomická data nás čekají spíše od poloviny týdne. Jan Michelfeit, Commerzbank

Zdroj: Commerzbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.