Sobota 23. října. Svátek má Teodor.

Pátek na trzích: Data z trhu práce v USA, jednání OPEC+ či čtvrteční ECB

05.06.2020 | 14:01 0 Komentářů

Indexy v závěru týdne posilují. Na pozadí blížící se dohody OPEC+ roste i cena ropy. V USA hrají prim protesty. Dnes bude zveřejněn květnový report z tamního trhu práce. Ve čtvrtek byla v hlavní roli ECB.

Trh práce v USA

Akciové trhy v závěru týdne na pozadí stimulů ze strany centrálních bank a vlád posilují. Hlavní roli v USA dnes budou hrát data o kondici trhu práce za květen. Analytici v konsensu očekávají, že v minulém měsíci došlo k poklesu pracovních míst o 7,5 milionů. S dubnovými více než 20 milióny se tak očekává, že míra nezaměstnanosti by měla vyskočit k bezmála 20 %.

OPEC+ blízko dohody

Státy kartelu OPEC a přidružených zemí (OPEC+) jsou blízko uzavření dohody o rozšíření sníženého objemu těžby ropy. Agentura Bloomberg reportuje, že Saúdská Arábie a Rusko se možná dohodnou s Irákem ohledně dalšího snížení v příštích měsících, jež by mělo kompenzovat dřívější zvýšenou produkci v zemi. Tento víkend by zatím mělo dojít k dohodě ohledně rozšíření snížené těžby do konce července. Cena ropy WTI dnes roste o 2,27 % na 38,26 dolarů za barel.

Protesty a možné efekty na preference voličů

Ve Spojených státech je pozornost upřena na nadále probíhající protesty po zabití George Floyda. V posledních dnech výrazně klesají preference současného prezidenta Donalda Trumpa, když demokratický protikandidát Joe Biden v současné chvíli dle nejnovějších dat vede o zhruba 8 procentních bodů.

Čtvrteční zasedání ECB ve zkratce

Ve čtvrtek hrála prim Evropská centrální banka. Ta oznámila navýšení pandemického programu nákupu aktiv (pandemic emergency purchase programme – PEPP) o 600 miliard eur na 1350 miliard eur. Rada guvernérů ECB navíc prodloužila horizont PEPP až do poloviny roku 2021, případně do té doby, než vyhodnotí koronavirovou krizi jakožto skončenou. Reinvestice aktiv nakoupených v rámci PEPP bude probíhat až do konce roku 2022.

Předpandemický program nákupu aktiv (APP) bude nadále pokračovat v objemu 20 miliard eur, plus s dodatečným 120 miliardovým objemem probíhajícím do konce tohoto roku. ECB dále uvádí, že ke skončení APP dojde krátce předtím, než by měly být zvyšovány úrokové sazby. Reinvestice akvit z programu APP pak bude probíhat za horizont zvyšování sazeb.

Měnově-politické úrokové sazby zůstaly na stávajících úrovních, tedy hlavní refinanční na 0 %, marginální zápůjční facilita na 0,25 % a depozitní facilita na -0,50 %. Sazby by měly na dosavadních či nižších úrovních setrvat do doby, než ECB uvidí inflační výhled robustně konvergovat k úrovni konzistentní s inflačním cílem.

Kompletní zpráva o měnově-politickém rozhodnutí je k dispozici zde. Tisková konference prezidentky ECB Christine Lagarde je k dispozici níže.

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.