Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Panasonic reportoval druhý rok po sobě masivní ztrátu

10.05.2013 | 14:50 0 Komentářů

Panasonic hospodařil ve fiskální roce, který končil v březnu, opět s velkou ztrátou. Společnost reportovala ztrátu 754,25 miliard jenů (7,46 miliard dolarů). V minulém roce ztráta činila 772,17 miliard jenů. Tržby klesly o 6,9 % na 7,303 bilionů jenů. Provozní zisk se více než ztrojnásobil na 160,94 miliard jenů. Analytici očekávali celoroční čistou ztrátu ve výši 745,48 miliard jenů, provozní zisk 145,75 miliard jenů a tržby 7,249 bilionů jenů.

Panasonic zainvestoval miliardy dolarů do továren na výrobu panelů pro televize. Poptávka po televizích však začala klesat. Stejným vývojem si procházel trh s digitálními kamerami, přehrávači Blu-Ray disků a osobních počítačů, když spotřebitelé preferují smartphony a tablety. Pod novým prezidentem Kazuhiro Tsugou, který převzal firmu před rokem, se Panasonic snaží předělat a zefektivnit svůj byznys. Z neziskových činností se firma stahuje a přesouvá se do nových růstovějších odvětví v automobilovém průmyslu a environmentálně příznivých technologiích.

Pro nyní probíhající fiskální rok společnost očekává návrat do černých čísel s čistým ziskem 50 miliard jenů a provozním ziskem 250 miliard jenů při tržbách 7,2 bilionů jenů. Jako velmi exportně orientované firmě Panasonicu prospívá slábnoucí jen díky slíbeným vládním stimulům a politice Bank of Japan. Společnost vyrábí velkou část televizí v Japonsku a slabý jen tak pomáhá prodejům v zahraničí.

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.