Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Oživení ekonomiky pokračuje, především díky exportu; inflace zůstává mírná

09.06.2010 | 13:17 0 Komentářů

HDP – 1Q/10
Česká ekonomika v 1Q letošního roku vzrostla o 0,5 % q/q a meziročně o 1,1 % (-3,2 % v 4Q/09). Meziroční změna byla po 4 čtvrtletích pozitivní. Statistický úřad částečně revidoval své předběžné odhady pro 1Q (0,2 % q/q; 1,2 % r/r), ale i údaje za loňský rok.
Struktura nepřinesla žádné výrazné překvapení. Ekonomiku zásadním způsobem zvedal zahraniční obchod, který tvořil celý růst v 1Q (příspěvek 1,9 p.b. k r/r růstu). Druhým pro-růstovým faktorem se stalo doplňování zásob u firem (příspěvek 0,6 p.b.) po jejich masivní likvidaci v loňském roce. Poslední růstovou položkou byly vládní výdaje (+2,0 % r/r). Naopak ostatní části domácí poptávky zůstávají slabé. Spotřeba domácností sice překvapivě mezikvartálně vzrostla o 0,7 %, ale meziročně poklesla o 0,5 %. Výdaje domácností neklesají jen reálně, ale nadále i nominálně (-0,9 % r/r). Spotřebu  domácností podle očekávání tlumí vyšší nezaměstnanost, pokles vyplacených mezd či opatrnost při poskytování úvěrů. Ovšem dopad těchto faktorů je nižší, než jsme očekávali. Fixní investice opět výrazně propadly (-5,9 % q/q; -6,6 % r/r), když se i přes oživení v průmyslu projevuje nižší využití kapacit, a jejich propad také plně odráží pokles stavební výroby (-22,0 % r/r v 1Q).
 
Z hlediska zdrojů se klíčovým faktorem stalo oživení v průmyslu (7,0 %). V meziročním srovnání jsou výsledky výrazně ovlivněny nízkou úrovní z loňského roku, což vysvětluje i obrovský růst automobilového průmyslu (+40 % r/r).
 
V běžných cenách HDP dosáhl 905,0 mld. korun a meziročně poklesl o 0,6 %. Cenovou hladinu měřeno implicitním deflátorem (-1,7 % r/r) snižovaly především nižší ceny v zahraničním obchodě.
 
Výsledky potvrzují, že pokračuje oživení domácí ekonomiky, a to především díky zahraniční poptávce, která by se postupně měla projevovat i oživením domácí poptávky. Poslední lepší čísla z trhu práce naznačují, že oživení spotřeby domácností může přijít dříve, než se očekávalo (konec roku), čemuž odpovídají i relativně lepší data o spotřebě domácností. Je to další faktor do mozaiky, že ČNB bude muset zvyšovat úrokové sazby dříve, než očekávala, a květnové snížení sazeb tak byl zbytečný krok.
 
Statistický úřad také potvrdil výrazně revize výsledků za předchozí roky:

Meziroční růst
1Q/09
2Q/09
3Q/09
4Q/09
rok 2009
1Q/10

 -aktuální
-3,6
-4,7
-4,4
-3,2
-4,0
1,1

 -původní
-4,0
-4,9
-4,5
-3,1
-4,1
1,2

Pramen: ČSÚ
 
Finanční trhy – koruna, dluhopisy – přešly výsledky bez reakce a koruna se držela na úrovni 25,95 CZK/EUR.
 
Inflace – květen
Inflace v květnu podle očekávání vzrostla na 1,2 % z 1,1 % v dubnu. Meziměsíčně cenová hladina vzrostla o 0,1 %. S odstupem se projevuje lednové zvýšení tabákových daní, když ceny cigaret vzrostly o 2,1 % m/m. Stejně jako v předchozích měsících pokračoval růst cen pohonných hmot (+1,5 % m/m). Tyto vlivy doplnil nárůst doplatků za léčiva (4,4 % m/m). Uvedené faktory vyrovnával pokles cen potravin (0,7 % m/m). Ostatní pohyby cen nebyly již tak výrazné a inflační prostředí zůstává v české ekonomice mírné.
Ovšem nadále očekáváme, že v druhé polovině roku inflace pozvolna zrychlí až na 2 % v důsledku nízké srovnávací základny roku 2009 a také jako odraz oživení ekonomiky. Pro celý rok očekáváme průměrnou inflaci 1,5 %.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.