Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Orco: údajné personální změny a spory v managementu i s akcionáři

17.02.2009 | 13:06 0 Komentářů

Podle týdeníku Czech Business Weekly došlo k výrazné obměně představenstva společnosti Orco. Neznámý zdroj (minoritní akcionář) informoval, že osm členů představenstva rezignovalo a další čtyři členové byly propuštěni a následně došlo ke zřízení nového představenstva. Na pozici generální ředitele nadále zůstává J. F. Ott, jeho náměstkem a také dočasným finančním ředitelem se stal Nicolas Tommasini (dosud viceprezident společnosti). V pozici provozního ředitele bude působit Keith Lindsay (dosud ředitel hotelové divize) a dále v managementu zůstává také Aleš Vobruba (dosud viceprezident společnosti). Další změny nejsou známy. Připomínáme, že minulý týden oznámil viceprezident pro korporátní finance (Arnaud Bricout), že opouští společnost, aby následoval jiné příležitosti (s Orkem bude nadále spolupracovat formou konzultací na občasné bázi).
 
Neznámý zdroj dále uvedl, že nedávné změny v akcionářské struktuře (podíl hlavního akcionáře, Ott & Co, poklesl na podzim 2008 z cca 12% na 1,6% z důvodu nuceného prodeje akcií, které sloužili jako zástava u financování Ott & Co) způsobily spory mezi členy bývalého managementu, přičemž 27. ledna měla být většina členů managementu zbavena práva na zlatý padák (finanční náhrada při odchodu z funkce při změně akcionářské struktury) ve výši 34 mil. EUR dohromady. V minulých týdnech se prý také rozhořely spory mezi členy managementu a představenstva, což vedlo k množství rezignací. Představenstvo je prý také rozděleno ohledně sporu mezi Ott & Co (J.F. Ott) a zástupci dalších akcionářů. Důvodem má být půjčka (1,8 mil. EUR), kterou Orco poskytlo Ott & Co v červnu 2008 bez souhlasu představenstva v situaci, kdy Orco již čelilo potenciálním problémům s financováním.
 
Czech Business Weekly kontaktovalo Orco ohledně výše uvedených informací, ale dotazy nebyly zodpovězeny.
 
Předpokládáme, že někteří investoři by mohli projevovat nervozitu ohledně výše uvedených personálních změn a sporů. Akcie Orco dnes ztrácejí 7,5% (173 Kč), když však jako hlavní důvod vidíme nynější zhoršený sentiment vůči regionu střední a východní Evropy a současné oslabování regionálních měn, které není příznivé pro západoevropské a zámořské investory (kurzové riziko), a proto patrně redukuji své pozice v regionu. Pražská burza dnes oslabuje o 6%, Maďarsko (-2%), Polsko (-3%), západní Evropa (-1 až -2%), futures na americké indexy ztrácejí 2%.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.