Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Orco: Moody’s snížila rating z B2 na B3; další možné snížení je v revizi

17.06.2008 | 18:40 0 Komentářů

Agentura Bloomberg dnes informovala, že ratingová agentura Moody’s snížila rating společnosti Orco ze stupně B2 na B3 (národní rating byl snížen na Ba1.cz z předchozího Baa3.cz) a dále uvedla, že možné další snížení ratingu se nyní posuzuje.
Snížení ratingu odráží skutečnost, že úvěrová bonita společnosti Orco byla ke konci roku 2007 slabší než agentura Moody’s původně očekávala. Předchozí rating totiž obsahoval očekávání, že Orco začne generovat stabilní provozní zisk (při vyloučení zisku z přecenění investičního majetku), ovšem zatím tomu tak dle Moody’s není. Moody’s dále uvedlo, že kombinace slabé provozní ziskovosti, záporného provozního cash flow a vysokého zadlužení (poměr dluh vůči EBITDA) znamená, že předchozí rating není dále udržitelný.
Jelikož silná expanze společnosti zvýšila rizikový profil společnosti, tak nový snížený rating je dále v revizi z hlediska jeho možného dalšího snížení. Moody’s se totiž domnívá, že vysoké zaměření na spekulativní komerční nemovitosti a dále i residenční nemovitosti by mohlo vést k problémům s likviditou, pokud dojde k oslabení realitního trhu ve střední a východní Evropě. Očekávané zvýšení úrokových sazeb z důvodu vyšší inflace může mít totiž nepříznivý dopad na poptávku či pronájem u residenčních a komerčních nemovitostí.
Domníváme se, že zpomalení realitního trhu ve střední a východní Evropě je reálné, jelikož již nyní se objevují náznaky, že objem finančních prostředků směřujících do realitního trhu v letošním roce znatelně oslabil (po období silného boomu v předchozích letech, který byl podpořen nízkými úrokovými sazbami). Orco se v letošním roce chce zaměřit na konsolidaci svého portfolia po velké akviziční činnosti v minulých letech, takže nečekáme, že by se zadlužení společnost mělo zvyšovat. Naopak pozitivní skutečností (z hlediska likvidity i zadlužení) by letos měla být realizace programu odprodeje zralých aktiv v hodnotě 200 mil. EUR (srovnatelný objem prodejů by měl pokračovat i v dalších letech). Snížení ratingu může pro Orco znamenat horší přístup k financování resp. vyšší úrokové náklady.
Akcie Orco reagovaly na zprávu o snížení ratingu lehce negativně, ale přesto uzavřely dnešní den na pražské burze při růstu o 2,2% d/d na 1 016 Kč.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.