Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

OPEC snížil prognózu poptávky po ropě v roce 2019

13.06.2019 | 14:53 0 Komentářů

OPEC ve čtvrtek snížil prognózu globální poptávky po ropě. Spotřeba ropy se v letošním roce dle OPECu zvýší mírně přes 1,14 mil. barelů ropy za den, což je o 70 000 méně oproti předchozím očekáváním.

OPEC ve čtvrtek snížil prognózu globální poptávky po ropě. Spotřeba ropy se v letošním roce zvýší o něco málo přes 1,14 mil. barelů ropy za den, což je oproti původním očekáváním méně o 70 000 barelů za den.

Další rizika pro poptávku po ropě představuje eskalace vztahů mezi USA a Čínou, slabší hospodářská výkonnost Brazílie, Ruska a Indie a další nejistoty.

„Očekává se, že nedávné eskalace obchodních sporů povedou k nižší míře hospodářského růstu,“ uvedl OPEC. „Několik rozvíjejících se ekonomik budou i nadále čelit výzvám zahrnujíc vysokou úroveň zadlužení. Navíc Brexit, fiskální otázky v některých státech EU, zpomalování hospodářství Japonska a slábnoucí dopad fiskálních stimulů USA představují další rizika,“ dodal.

OPEC a jeho spojenci mimo kartel jako je Rusko se v prosinci zavázali snížit produkci o nejméně 1,2 mil. barelů ropy denně v roce 2019.

Producenti produkci snížili mnohem výrazněji a chystají se setkat během nadcházejících týdnů ve Vídni a dohodnout se tak na nadcházející politice.

Produkce OPECU poklesla o 236 000 barelů za den na 29,9 mil. barelů za den.

Zároveň byl zaznamenán velký pokles ze strany Iránů, který čelí přísnějším sankcím ze strany Spojených států. Pokles byl zaznamenán taktéž ze strany Nigérie a Saudské Arábie.

 

Ropa Brent se momentálně obchoduje za cenu 63,035 amerických dolarů za barel a ropa WTI za 53,05 dolarů za barel.

 

Zdroj: Bloomberg

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.