Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Opatrnost na zámořských trzích před vystoupením D.Trumpa

28.02.2017 | 19:20 0 Komentářů

Na amerických trzích je v předvečer očekávaného projevu D.Trumpa v Kongresu zřetelná opatrnost investorů po předchozích růstech na nová maxima a indexy se přesunuly do záporného teritoria. Širší index S&P500 ztrácí 0,3% s posunem na 2362 bodů. Technologický Nasdaq dokonce odepisuje 0,6%, relativně umírněné ztráty naopak zaznamenává DJIA (-0,1%).

Hlavní pozornost trhu je dnes upřena na amerického prezidenta, který vystoupí na společném shromáždění obou komor Kongresu ve středu ráno, ve 3:10 našeho času, mj. s očekávaným představením bližších plánů ohledně daňové reformy, změn ve zdravotnictví, programu investic do infrastruktury, stejně tak i změnách v sektorových vládních výdajích.

Investoři v předchozích měsících „kupovali“ Trumpova slova, nyní při pohledu na našponované indexy musí přijít konkrétní činy. Prostor pro zklamání je vysoký. Vedle nelevných trhů je trh i technicky překoupený – % odchylka hodnoty indexu S&P500 od jeho 200denního průměru je u 3letého maxima (8,3%). Vedle toho v březnu lze očekávat i zvýšenou mediální pozornost na téma americký vládní dluh, který dosáhl výše 20 bilionů USD a ve “hře” bude po 2leté odmlce opět dluhový strop, který byl zákonodárci suspendován do 15.3.2017.

V kontextu výše uvedené nejistoty zůstávají v blízkosti lokálních maxim bezpečné přístavy – patrná poptávka po dluhopisech stlačuje tržní výnosy (referenční 10letý bond s výnosem 2,35%), drahé kovy pak oscilují okolo včerejších zavíracích hodnot, nicméně nadále v blízkosti 4měsíčních maxim.

V rámci S&P500 dnes nejhorší výkonnost podávají telekomunikace (-0,7%)  spolu se sektorem zbytné spotřeby (-0,6%) a bank (-0,5%). Elektrárenské společnosti naopak figurují v čele růstu (souhrnně +0,7%).

Z individuálních jmen vypíchněme dvouciferné ztráty farmaceutické spol. Perrigo (PRGO) po oznámení o odprodeji licenční práv na lék Tysabri pro léčbu roztroušené sklerózy, současně ale výrobce léčiv poskytl slabý výhled pro rok 2017 na úrovni zisku i tržeb. Hluboko v červených číslech se drží i telekumunikační operátor Frontier Communications (FTR) a maloobchodní řetězec Target (TGT) po neuspokojivých kvartálních reportech. Lepší než očekávané výsledky naopak vynesly bezmála o 10% výš chemickou společnost Albemarle (ALB).

Index S&P 500 -0,33 % na 2361,96 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Utility +0,7 % Telekomunikace -0,7 %
Nezbytná spotřeba +0,2 % Zbytná spotřeba -0,6 %
Základní materiály +0 % Finanční sektor -0,5 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Albemarle Corp (ALB) +9,4 % Perrigo (PRGO) -14 %
Endo International (ENDP) +6,7 % Target Corp (TGT) -12 %
Priceline Group (PCLN) +5,7 % Frontier Communications Corp (FTR) -11 %
0 (ADM) +3,8 % Signet Jewelers (SIG) -10 %
AES Corp (AES) +3,0 % E*TRADE Financial Corp (ETFC) -9,1 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.