Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Okénko trhu

V meziměsíčním srovnání klesly ceny průmyslových výrobců v červnu o 0,7 %, meziročně jejich dynamika poklesla na 2,5 %. Nadále k růstu výrazně přispívaly ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry, které vzrostly o 7,9 %, přitom ceny samotné elektřiny se zvýšily dokonce o 10,3 %. Za meziměsíčním poklesem cen průmyslových výrobců stojí především pokles cen ropy na globálních trzích. To jsme mohli zaznamenat již v květnu, avšak do cen průmyslových výrobců se tento pokles propsal až se zpožděním. Zahraniční vlivy však ve zbytku roku budou částečně tlumeny slabší úrovní kurzu koruny. Zároveň rychle rostoucí ceny energií se budou i nadále významnou měrou podílet na růstu cen producentů. Očekáváme proto, že v průměru by se měly ceny výrobců letos zvýšit o 3,3 %, což je o více než 1 p.b. vyšší tempo oproti loňskému roku.

Finální odhad červnové inflace v eurozóně ukázal, že ceny rostly v tomto měsíci o desetinku rychleji než v květnu, tedy tempem 1,3 %. Jádrová inflace (inflace očištěna o volatilní složky, jako jsou potraviny a energie) se z květnového jednoho procenta zvýšila na 1,3 %. Právě jádrová inflace je důležitá z pohledu měnové politiky. Poslední měsíce se však Evropské centrální bance nedaří inflaci dotlačit k vytyčenému cíli a prezident M. Draghi prohlásil, že jsou připraveni využít veškerých dostupných prostředků, aby se podařilo inflaci dostat těsně pod 2 %. Zároveň uvedl, že si dokáže představit, že by se inflace na krátkou dobu ocitla i nad tímto cílem. V úvahu proto v současné chvíli připadá snížení již nyní záporných sazeb, k čemuž by podle našich očekávání mělo dojít v září (depo na -0,6 %). Zároveň je také ve hře další kolo programu kvantitativního uvolňování. Kam ECB nasměruje monetární politiku, nastíní již dalším zasedání, které se odehraje příští týden.

Světová obchodní organizace (WTO) zhodnotila, že některá americká cla uvalená na čínské zboží ještě z doby, kdy byl u moci prezident B. Obama v roce 2012, nejsou v souladu s jejími pravidly. V dobách křehkého míru mezi USA a Čínou toto zjištění jen přilévá olej do ohně. Pekingu se otevírá prostor pro uvalení odvetných sankcí, avšak v takovém případě by musel vyčíslit a prokázat výši škod, která byla zmíněnými cly napáchána. Zároveň toto zjištění neprospívá ani současným vyjednáváním. Ačkoliv se už mnohokrát zdálo, že dohoda mezi oběma supervelmocemi je téměř hotová, po prohlášení WTO se nechal americký prezident D. Trump slyšet, že k uzavření dohody vede ještě dlouhá cesta.

Tagy cla inflace trh

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.