Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Okénko trhu – Prodeje nových aut zaznamenaly v EU značný propad

Událostí dnešního dne bude večerní zasedání americké centrální banky. Od té se očekává snížení základních úrokových sazeb o 25 bazických bodů s pravděpodobností téměř 80 %. Fed by tak navázal na červencové uvolnění měnové politiky, přestože se podle prezidenta Fedu J. Powella nejedná o zahájení nového cyklu snižování sazeb, ale pouze o upravení nastavení měnové politiky uprostřed cyklu. Fed reaguje na globální rizika, kterých je současná ekonomika plná. Nejvýznamnější riziko v současné chvíli představují vyhrocené spory mezi USA a Čínou. Navzdory nadále silné a stabilní výkonnosti americké ekonomiky tak dochází k preventivnímu uvolnění měnové politiky. Samotné dnešní rozhodnutí ovšem nebude na dnešním večeru to nejzásadnější. Mnohem důležitější bude rétorika prezidenta Fedu Powella, která by měla odhalit úmysly členů Fedu ohledně budoucího nastavení měnové politiky. Naši původní předpověď dvou snížení ve druhé polovině tohoto roku budeme revidovat. Nová prognóza bude počítat s přesunutím některých „cutů“ z příštího roku do letošního. Na konci roku 2019 tak zřejmě bude horní hranice amerických úrokových sazeb ještě na nižší než nyní očekávané dvouprocentní úrovni.

Finální výsledek srpnové inflace v eurozóně potvrdil setrvání růstu cen na červencové jednoprocentní úrovni. Inflace tak i nadále setrvává téměř jeden procentní bod pod cílovou úrovní Evropské centrální banky. Rada ECB se již minulý týden rozhodla přistoupit ke snížení depozitní sazby o 10 bazických bodů na -0,5 % a hodlá od listopadu zahájit další kolo nákupu aktiv v celkovém objemu 20 mld. eur měsíčně. Zároveň během září začne poskytovat v rámci programu TLTRO III levné půjčky pro bankovní sektor. Všemi těmito opatřeními se snaží podpořit cenový růst v eurozóně, který se, jak vidno, nadále drží na velmi nízkých úrovních.

Prodej nových automobilů v Evropské unii se v srpnu meziročně propadl o 8,4 %. Tuzemská automobilka Škoda jako jedna z mála zaznamenala naopak meziroční nárůst prodejů o 5,4 %, a to mimo jiné zásluhou uvedení nových modelů na trh. Za takto prudký celkový pokles může vysoká srovnávací základna z loňského roku, kdy došlo k navýšení prodejů o více než 30 %. Za mimořádným nárůstem tehdy stál efekt předzásobení v očekávání nové emisní regulace, která měla vejít v platnost na podzim. V září loňského roku byl proto zaznamenán propad prodejů o více než 23 %. Z nové regulace se automobilový průmysl vzpamatovává do dneška. Celkově za prvních osm měsíců roku došlo k poklesu registrací nových automobilů o 3,2 %.

Koruna se v průběhu dnešního dne drží lehce pod hranicí EUR/CZK 25,9. Dolar během dopoledne nepatrně posílil a v současné chvíli se pohybuje okolo hodnoty EUR/USD 1,105.

Eliška Jelínková, analytička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.