Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Okénko trhu – Fed ve středu sníží základní úrokovou sazbu o dalších 25 bb.

Ceny průmyslových výrobců se v srpnu meziměsíčně zvýšily o 0,1 %, jejich meziroční dynamika zůstala na 2,1 %. K růstu nadále významně přispívaly ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry a v potravinářství. Za aktuálně mírnějším růstem cen výrobců stojí průsak nižších cen ropy na světových trzích do domácích cen. V následujících měsících očekáváme, že inflace tuzemských producentů bude zpomalována nižší dynamikou cen v eurozóně. Naopak slabší kurz koruny spolu s pokračujícím vyšším meziročním růstem cen elektřiny budou inflaci cen výrobců zvyšovat. Rovněž přechodně vyšší ceny ropy vlivem výpadku saudské rafinérie se projeví v domácích cenách. V souhrnu tak očekáváme, že průměrný růst cen výrobců by měl letos dosáhnout hodnoty okolo 3 %. Meziroční růst cen zemědělských výrobců v srpnu značně zvolnil na 4,1 %. To bylo dáno propadem dynamiky cen u rostlinné produkce na 2,8 %, přitom v červenci tyto ceny rostly ještě o 16,7 %. Přetrvávající vysoká poptávka po stavební produkci přispívá k vyššímu růstu cen stavebních prací v srpnu o 3,8 %. Více v komentáři zde: https://bit.ly/2miJ8JM

Sobotní útok na saudskoarabská zařízení znamenal denní výpadek produkce ropy cca 5,7 mil. barelů, což je asi 5% světové produkce. V reakci se cena ropy se zvýšila asi o 10% a aktuálně se barel ropy Brent prodává za 66 USD. Nicméně počáteční prudká reakce trhů se postupně uklidňuje. K tomu přispívá především to, že Saudská Arábie disponuje exportními rezervami a může výpadky produkce rychle nahradit (z rezerv pokryje vývoz na více než měsíc). Rovněž Spojené státy uvolní své strategické zásoby a tím podstatně zvýší nabídku ropy. Oprava zařízení pravděpodobně potrvá několik týdnů a po tu dobu rovněž další státy mohou využít svých vlastních zásob. Naši prognózu ceny ropy neměníme, pro konec roku zůstává na 64 USD/barel. Aktuální cena je podobná, jako byla na počátku července, a neznamená žádný mimořádný výkyv. Útokem se nicméně zvyšuje politické napětí v regionu, pokud by došlo k eskalaci konfliktu s Íránem, situace by se mohla dramaticky změnit.

Hlavní událostí tohoto týdne bude středeční měnově politické zasedání Fedu. Očekává se další snížení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů, s čímž ostatně počítá naprostá většina trhu (pravděpodobnost 92 %). Proto bude daleko zajímavější vyznění následného komentáře ohledně budoucího vývoje ekonomiky. Trhy se přiklánějí spíše k pesimističtějšímu scénáři vlivem politických i obchodních nejistot a předpokládají pokračující uvolňování měnových podmínek. To je však v rozporu s posledními daty z ekonomiky, která jsou vesměs příznivá, nejvýš naznačující zvolnění ekonomického růstu. Předpokládáme však, že Fed rozhodne v souladu s očekáváními trhů.

Luboš Růžička, analytik

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.