Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Okénko trhu – Fed ani ECB tento týden sazby nezmění

Na tuzemský průmysl začíná doléhat pokles ekonomické aktivity v partnerských zemích. Průmyslová produkce klesla v říjnu o 3 %, po očištění o kalendářní vlivy pak odepsala 0,4 %. K výraznému poklesu došlo v objemu nových zakázek, které se snížily zhruba o 5 %, přičemž tento vývoj byl dán primárně zahraničím, odkud jich dorazilo o 7 % méně. Klesala zejména produkce strojů a zařízení, kovových konstrukcí a kovodělných výrobků i výroba ve slévárenství.  Německá ekonomika se již řadu měsíců potýká s nevalným výkonem, což se začíná postupně projevovat i v tuzemsku. Snižuje se zejména poptávka po výrobcích spojených s investiční aktivitou, která v Německu i u nás klesá.
Říjnová bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila přebytkem 7,2 mld. Kč, což předčilo loňský říjnový výsledek o 7,8 mld. Kč. Stále si poměrně dobře vede export automobilů, kterých se v říjnu vyvezlo za 95 mld. Kč, tedy stejně jako před rokem. Říjnové bilanci pak pomohla nižší hodnota dovážených fosilních paliv. Klesal i dovoz strojů a zařízení, tedy komodit převážně určených pro investice. Jejich výpadek tak pomáhá nafukovat celkovou obchodní bilanci. Výsledek za leden až říjen tak překonal stejné loňské období o téměř 58 mld. Kč.Konečný účet zahraničního obchodu za celý letošní rok tak bude atakovat rekordní úrovně z let 2016 a 2017 na úrovni 160 mld. Kč.

Podíl dosažitelných nezaměstnaných osob na populaci ve věku 15 – 65 let si v listopadu udržel říjnovou hodnotu 2,6 %. Ačkoliv je pro listopad běžnější pokles počtu nezaměstnaných, letos se tento sezónní výkyv nepotvrdil a nezaměstnaných naopak mírně přibylo. Tuzemská nezaměstnanost tak již zřejmě narazila na své dno. Zpomalování, které již delší dobu vidíme na datech z průmyslu i na předstihových ukazatelích se tak se zpožděním již začíná projevovat i na trhu práce. V následujících měsících proto můžeme očekávat, že míra nezaměstnanosti mírně poroste.
Ve středu proběhne měnové zasedání americké centrální banky, od kterého neočekáváme žádný posun v nastavení úrokových sazeb.Prezident J. Powel již několikrát zmínil, že další pokles sazeb není na pořadu dne a Fed bude vyčkávat, jaká data přijdou z ekonomiky a jak se bude projevovat již realizované měnové uvolnění. Ve čtvrtek pak zasedá Evropská centrální banka. Ani ta by neměla s úrokovými sazbami hýbat, daleko zajímavější bude rétorika nové prezidentky Ch. Lagardeové, která povede měnovém zasedání poprvé. Nově zveřejněná prognóza by měla podle našeho názoru dále snížit výhled růstu eurozóny na rok 2020.

Autor: Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.